Witamina E – na co stosować?
Witamina E – właściwości antyoksydacyjne tego związku sprawiają, że jest on powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju preparatach. Witamina E posiada zdolność do neutralizowania wolnych rodników tlenowych, które mogą uszkadzać komórki. Obecnie uważa się, że stres oksydacyjny zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Ważne jest więc zwrócenie uwagi na odpowiednią zawartość antyoksydantów w diecie.
Witamina E – działanie tej witaminy polega również na wspomaganiu funkcjonowania układu rozrodczego zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Witamina E bierze też udział w licznych reakcjach metabolicznych zachodzących w organizmie. Wpływa na agregację płytek krwi.
Witamina E – występowanie
Witamina E znajduje się w wielu produktach spożywczych. Szczególnie bogate w tę substancję są oleje roślinne. Innym źródłem są leki, suplementy diety i kosmetyki. Zawierające witaminę E leki rekomendowane są głównie osobom z zaburzeniami odżywiania. Wspomagająco można je stosować również w chorobach, których jedną z przyczyn jest stres oksydacyjny.
Witamina E – zastosowanie tego związku jest szerokie. Składnik ten posiadają liczne preparaty na skórę, włosy i paznokcie, zestawy wielowitaminowe oraz kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry.
Witamina E – kapsułki lub krople mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce leku. Witamina E - dawkowanie zależy o konkretnego wskazania oraz wieku pacjenta.
Witamina E – przeciwwskazania
Witamina E – tabletki, kapsułki i inne preparaty z tą witaminą są na ogół bardzo dobrze tolerowane. Przy długotrwałym stosowaniu dawek wyższych niż zalecane mogą pojawić się bóle głowy, osłabienie oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.