Opis Undofen Max Spray, (10 mg/g) aerozol na skórę, 30 ml
Undofen Max Spray jest w skazany przy zakażeniach grzybiczych skóry wywołanych przez dermatofity, pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne, takie jak:
grzybica stóp,
grzybica fałdów skórnych,
grzybica skóry gładkiej,
Lek stosuje się również przy terapii łupieżu pstrego.
Działanie Undofen Max Spray, (10 mg/g) aerozol na skórę, 30 ml
Lek zawiera substancję czynną terbinafiny chlorowodorek, który działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów wywołujących schorzenia skóry u ludzi. Undofen Max spray działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne.
Grzybica stóp - występuje na jednej lub dwóch stopach, najczęściej pomiędzy palcami. Pojawia się także na podeszwowym sklepieniu stopy (podbiciu).
Zmiany grzybicze między palcami cechuje maceracja, złuszczanie, mogą mieć także charakter pęcherzykowy. Do nagłych zaostrzeń z wysiewem licznych pęcherzyków i pęcherzy dochodzi przeważnie podczas upałów. Swędzenie, ból, stan zapalny, wysiew pęcherzyków mogą mieć charakter łagodny lub nasilony. W przypadku długo utrzymującej się grzybicy stóp może dochodzić do zakażenia paznokci (grzybica na powierzchni lub pod płytką paznokciową). Paznokcie stają się pogrubiałe, matowe, pod wolnym ich brzegiem dochodzi do nagromadzenia mas rogowych. Następuje rozwarstwienie płytki paznokciowej, paznokieć może zostać zniszczony. W przypadku pojawienia się opisanych powyżej zmian w obrębie paznokci należy zwrócić się po poradę do lekarza, gdyż Undofen Max Spray nie jest skuteczny w grzybicy paznokci.
Grzybica fałdów skórnych - może pojawiać się na tych obszarach skóry, które są pofałdowane i wilgotne, tj.:- w pachwinach;- na wewnętrznej powierzchni ud (zmiany obustronne, ale także często bardziej nasilone po jednej stronie; zmiany te mogą rozprzestrzeniać się do pośladków lub ku górze brzucha);- pod piersiami;- w obrębie pach.Pojawiające się w tych rejonach zmiany grzybicze powodują zaczerwienienie, świąd i łuszczenie naskórka.
Grzybica skóry gładkiej - może występować na całym ciele, najczęściej spotykana jest na nieowłosionej skórze głowy, szyi, twarzy oraz ramionach. Charakterystyczne są obrączkowate ogniska o zabarwieniu różowym do czerwonego. Pokryte są one grudkami i łuskami, szerzą się obwodowo i wykazują skłonność do ustępowania w części środkowej.
Łupież pstry - występuje na skórze w postaci łuszczących się, plackowatych ognisk. Zmiany te mogą uwidaczniać się wyłącznie latem, ponieważ ogniska grzybicy nie brązowieją pod wpływem opalania się, uwidaczniają się jako różnej wielkości plamy słoneczne. Łupież pstry pojawia się głównie na tułowiu, szyi, ramionach zwłaszcza podczas upałów, przy wzmożonej potliwości skóry.
Skład Undofen Max Spray, (10 mg/g) aerozol na skórę, 30 ml
Substancją czynną jest chlorowodorek terbinafiny (Terbinafini hydrochloridum).
1 g roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny.
Substancje pomocnicze: makrogolu eter cetostearylowy, glikol propylenowy, etanol 96%, woda oczyszczona.
Dawkowanie Undofen Max Spray, (10 mg/g) aerozol na skórę, 30 ml
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Undofen Max Spray jest przeznaczony tylko do stosowania na skórę.
Aby właściwie stosować lek należy:
Oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na którą będzie nanoszony Undofen Max Spray.
Zdjąć kapturek ochronny.
Przed pierwszym użyciem należy kilkakrotnie (około 3 razy) nacisnąć pompkę aż z opakowania będzie rozpylany płyn.
Nanieść niewielką ilość płynu na chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz wokół nich, tak aby pokryć je w całości. Undofen Max Spray można stosować zarówno w pozycji pionowej oraz odwróconej.
Zamknąć opakowanie, czyli nałożyć kapturek ochronny.
Po każdym zastosowaniu leku należy umyć ręce.
Zalecany czas stosowania leku zależy od choroby. U osób dorosłych w przypadku:
grzybicy stóp, fałdów skórnych, skóry gładkiej dawkowanie wynosi 1 raz na dobę przez 7 dni,
łupieżu pstrego preparat nanosić 2 razy na dobę przez 7 dni.
Aby zwiększyć efekt terapeutyczny zaleca się, aby nie drapać chorobowo zmienionej skóry oraz utrzymywać ją w czystości - regularnie myć. Należy zwrócić uwagę, żeby podczas wycierania nie trzeć skóry. Podstawą profilaktyki grzybic skórnych jest stosowanie indywidualnego ręcznika czy ubrań osobistych oraz częste mycie rąk.
Poprawę objawów klinicznych najczęściej obserwuje się po kilku dniach.
Stosowanie nieregularne lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby.
Jeśli po 7 dniach leczenia nie stwierdza się poprawy, należy zwrócić się po poradę do lekarza.