Informacje podstawowe Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Lek Vidisic do oczu w postaci płynnego żelu.
Import: Delfarma
Kraj: Niemcy
Skład Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Substancja czynna: karbomer. 1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru.
Substancje pomocnicze leku to: cetrimid, wodorotlenek sodu, sorbitol, woda do wstrzykiwań.
Działanie Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Substancją czynną leku Vidisic jest karbomer, będący wielkocząsteczkowym związkiem wiążącym wodę. Lek charakteryzuje się dużą lepkością i fizjologicznym pH, zbliżonym do naturalnych łez. Zastępuje on naturalne łzy w przypadku zaburzeń ich wydzielania. Lek Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka (zwanego także suchym zapaleniem rogówki i spojówek).
Lek Vidisic jest płynnym żelem, który wiąże wodę, tworząc na powierzchni oka przezroczystą warstwę ochronną, zapewniającą odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek. Jest łatwy w użyciu, jeśli stosuje się go zgodnie z instrukcją podawania.
Wskazania Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka, który związany jest z odwodnieniem powierzchni oka spowodowanym brakiem produkcji naturalnych łez.
W związku z dużą lepkością jest w szczególności przeznaczony do leczenia nawet ciężkich objawów zespołu suchego oka.
Dawkowanie Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie w leczeniu zespołu suchego oka zależy od stanu indywidualnego pacjenta.
Krople należy podawać do worka spojówkowego 3 do 5 razy na dobę lub w zależności od potrzeb częściej oraz około 30 minut przed snem (w przeciwnym razie istnieje ryzyko sklejenia powiek).
Należy konsultować się z lekarzem okulistą w trakcie stosowania leku Vidisic w leczeniu zespołu suchego oka, które zazwyczaj wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia.
Przeciwwskazania Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Kiedy nie należy stosować leku Vidisic
- jeśli występuje nadwrażliwość (uczulenie) na którykolwiek składnik leku.
Informacje dodatkowe Vidisic, (2 mg/g), żel do oczu,(i.rów),Delf,Niemcy, 10 g
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek Vidisic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):- pieczenie oczu zaczerwienienie oczu
- wyprysk na powiece
- uczucie obecności ciała obcego w oku o
- lbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek świąd oczu
- uczucie lepkości w oku
- powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki
- łzawienie
- niewyraźne widzenie
Ostrzeżenia i środki ostrożnościPrzechowywać w temperaturze pokojowej.
Chronić od światła i wilgoci.
Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Od pierwszego otwarcia tuby zużyć w ciągu 6 tygodni.
Stosowanie innych lekówNależy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Inne leki do oczne powinny być podawane 5 minut przed produktem Vidisic.
Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
CiążaZe względu na brak danych dotyczących stosowania karbomeru u kobiet w ciąży, zaleca się unikanie stosowania leku Vidisic w okresie ciąży.
Karmienie piersiąNie wiadomo czy karbomer lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku Vidisic w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszynLek Vidisic wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować zaburzenia ostrości widzenia przez krótki okres czasu, powodując niewyraźne widzenie.
Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych prac do momentu odzyskania ostrości widzenia.