Jakie witaminy dla przyszłej mamy? - rekomendacje ekspertów
Według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników suplementacja przed ciążą kwasu foliowego i jego aktywnej formy 5-MTHF (metylotetrahydrofolianu) jest bardzo istotna w okresie przygotowań do ciąży. Obecnie zaleca się rozpoczęcie suplementacji co najmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą. Rekomendowane dzienne dawki to 400 µg aktywnej formy kwasu foliowego (5-MTHF) oraz 400 µg syntetycznego kwasu foliowego. Tabletki przed ciążą z kwasem foliowym wspierają prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka i zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.
Cholina, witamina B12 i B6 to składniki, które również warto uwzględnić w diecie lub suplementacji jeszcze przed ciążą. Te ważne witaminy dla przyszłej mamy przyczyniają się do ochrony przed powikłaniami w trakcie ciąży, a także zmniejszają trudności z zagnieżdżeniem zarodka. Cholina dodatkowo wspiera rozwój mózgu dziecka już od najwcześniejszych etapów ciąży.
Witamina D odgrywa ważną rolę w przygotowaniach do ciąży. Zaleca się, aby jej suplementację ustalić na podstawie wyników badań diagnostycznych. Zazwyczaj jednak zalecana dawka wynosi 2000–4000 IU dziennie. Witamina D wspiera układ odpornościowy, metabolizm wapnia oraz przygotowuje organizm mamy na zwiększone potrzeby tego składnika w okresie ciąży.
DHA- ważny składnik dla rozwoju układu nerwowego
Kwasy omega-3, a szczególnie kwas DHA, odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka dziecka. Eksperci zalecają rozpoczęcie suplementacji DHA jeszcze przed zajściem w ciążę, aby odpowiednio przygotować organizm. Zalecana dawka wynosi 500 mg DHA dziennie, jeśli w diecie obecne są tłuste ryby morskie. W przypadku ich braku warto sięgnąć po preparat zawierający 600–1000 mg DHA. Regularne przyjmowanie kwasu DHA zmniejsza również ryzyko przedwczesnego porodu i wspiera prawidłowy rozwój neurologiczny dziecka.
Suplementacja przed ciążą preparatami z żelazem i jodem
Odpowiedni poziom żelaza przed ciążą oraz w jej trakcie jest niezwykle ważny dla zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka. Jest to składnik warunkujący właściwy poziom hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. Jego niedobór może prowadzić do anemii, zmęczenia, osłabienia, a w ciąży – także do powikłań, takich jak niska masa urodzeniowa dziecka czy przedwczesny poród.
Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się sprawdzenie poziomu żelaza oraz ferrytyny. U kobiet z prawidłowym poziomem żelaza zaleca się dzienne spożycie 18 mg pierwiastka, którego źródło powinna stanowić odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta. Natomiast w przypadku potwierdzonego badaniami niedoboru konieczna jest suplementacja. Wówczas zalecana dawka wynosi od 30 do 60 mg żelaza dziennie, w zależności od stopnia niedoboru i zaleceń lekarza.
Najlepiej przyswajalnymi formami żelaza są proteobursztynian i żelazo chelatowane, które charakteryzują się mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zaparcia. Na rynku dostępne są także preparaty z siarczanem żelaza, które także cechują się wysoką skutecznością.
Preparaty z żelazem dla przyszłej mamy nie są tak popularne jak te zawierające w swoim składzie jod. Wysycenie organizmu tym składnikiem na etapie planowania ciąży pozwala zapewnić jego odpowiedni poziom w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Jod pomaga w produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tego gruczołu. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia płodu, kiedy dziecko nie ma wykształconej własnej tarczycy i korzysta z hormonów mamy. Jod odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu funkcji poznawczych.