Witamina B3 – właściwości
Witamina B3 – na co jest? Witamina PP jest niezbędna do prawidłowego przebiegu reakcji utleniania i redukcji, które zachodzą w organizmie. Uczestniczy w syntezie hormonów płciowych, kortyzolu i cholesterolu. Bierze udział w przemianach dotyczących węglowodanów i białek. Odgrywa też rolę w produkcji związków wysokoenergetycznych.
Witamina B3 – na co pomaga? Związek ten jest potrzebny również do optymalnego funkcjonowania układu nerwowego. Wpływa na pracę układu pokarmowego, poprzez stymulowanie czynności żołądka, wątroby, trzustki i jelit. Witamina B3 jest ważna również dla zachowania zdrowia skóry.
Witamina B3 – działanie na skórę
Wpływ witaminy B3 na skórę jest wielokierunkowy. Pomaga ona utrzymać zdrowie skóry i jej piękny wygląd. Przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Zawierające witaminę B3 produkty zapobiegają przedwczesnemu powstaniu i pogłębianiu się zmarszczek oraz utracie elastyczności i jędrności skóry. Łagodzą też zaczerwienienie skóry oraz przynoszą jej uczucie ukojenia.
Witamina B3 – w czym występuje?
Witamina B3 dla dzieci i dorosłych dostępna jest w wielu różnorodnych produktach, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zawierające witaminę B3 preparaty na trądzik pomagają zadbać o zdrowie skóry od środka. Witamina B – wchłanianie po zażyciu doustnym jest dobre.
Witamina B3 – tabletki z tym związkiem stosowane są nie tylko w celu poprawy kondycji skóry, ale również wsparcia pracy całego organizmu. Substancja ta znajduje się w wielu suplementach witaminowych. Witamina B3 – dawkowania rekomendowanego przez lekarza lub producenta konkretnego preparatu nie należy przekraczać. Zalecane dzienne spożycie witaminy B3 u osób dorosłych wynosi 14 mg dla kobiet i 16 mg dla mężczyzn.
Witamina B3 w ciąży jest potrzebna, choć jej źródłem powinna być dieta. Substancja ta znajduje się w produktach pełnoziarnistych oraz produktach pochodzenia zwierzęcego. Witamina B3 – suplementy dla kobiet ciężarnych czasami zawierają witaminę PP. Warto po nie sięgnąć, jeśli dieta nie pokrywa w wystarczającym stopniu zapotrzebowania organizmu na ten składnik.