Gaza opatrunkowa
Zarówno gaza jałowa jak i gaza niejałowa to materiał jednokrotnego użytku. Powinna znaleźć się ona na wyposażeniu każdej apteczki, ponieważ stanowi bardzo uniwersalny materiał opatrunkowy do udzielania pierwszej pomocy. Szeroko wykorzystywana jest również w praktyce lekarskiej, ambulatoryjnej oraz na salach operacyjnych.
Opatrunek z gazy nie tylko jest uniwersalny i łatwy do założenia, ale jest on również chłonny, przepuszczający powietrze, a co ważne nie przykleja się do rany i jest odporny na działanie wysokich temperatur. Do zastosowania bezpośrednio na otwartą ranę zdecydowanie lepiej nadaje się gaza jałowa lub nieco mniejszy gazik jałowy. Dzięki odpowiedniej technice produkcji materiały te są pozbawione zanieczyszczeń. Jałowość zapewnia sterylizacja z wykorzystaniem tlenku etylenu lub promieniowania jonizującego.
Kompresy z gazy
Kompresy należą również do bardzo popularnych materiałów opatrunkowych. Kompresy gazowe otrzymywane są z gazy. To jakby odpowiednio docięte, mniejsze kawałki gazy. Kompresy włókninowe natomiast mają delikatniejszą strukturę i można je przycinać bez ryzyka wysnucia się nitek. Kompresy jałowe sprawdzą się jako opatrunek na ranę i powinny być stosowane wszędzie tam gdzie doszło do przerwania ciągłości naskórka. Pakowane są one pojedynczo lub po kilka sztuk, aby jak najdłużej zachować sterylność materiału opatrunkowego. Kompresy niejałowe pakowane są po 100 sztuk, a ich przeznaczenie to głównie cele higieniczno-kosmetyczne.
Kompres żelowy
Na dolegliwości bólowe związane z kontuzją bądź krwawieniem miesiączkowym można stosować leki przeciwbólowe w postaci tabletek, kapsułek, bądź maści. Dobrą alternatywą jest również łagodzenie tych nieprzyjemnych objawów za pomocą temperatury. Wtedy sprawdza się okład żelowy. Gdy włożymy do lodówki bądź zamrażarki żel znajdujący się wewnątrz odpowiednio się schłodzi. Po przyłożeniu go do bolesnego miejsca niemal od razu zmniejszają się dolegliwości bólowe, dodatkowo ograniczając rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Ten sam kompres żelowy chłodzący po włożeniu do garnka z gorącą wodą staje się świetnym, długo utrzymującym się źródłem ciepła. Po przyłożeniu go np. do brzucha działa rozluźniająco na mięśnie gładkie i tym samym przynosi ulgę przy bólu menstruacyjnym czy dolegliwościach związanych z zapaleniem pęcherza. Tego typu okłady żelowe ciepło-zimno są wielokrotnego użytku. Warto wyposażyć swoja domową apteczkę w ten uniwersalnym sprzęt. Okłady chłodzące tego typu mogą być pomocne nawet przy wysokiej gorączce, nie tylko w przypadku urazów i kontuzji. Należy pamiętać aby zimnego bądź też ciepłego okładu nie przykładać nigdy bezpośrednio do skóry, ponieważ może to spowodować oparzenia. Pomocny w tym bywa pokrowiec znajdujący się często jako dodatek do kompresu.