Ciemieniucha u dzieci
Ciemieniucha u niemowlaka to forma łojotokowego zapalenia skóry. Dotyczy owłosionej skóry głowy i najczęściej ma charakter nawrotowy. Ciemieniucha na czole i głowie ma postać żółtoszarych łusek. Choć są one mało estetyczne, na szczęście nie powodują swędzenia ani bólu. Ciemieniucha u dziecka może pojawić się nie tylko na głowie. Choć rzeczywiście jest to najczęstsza lokalizacja łusek i strupków, u niektórych maluchów pojawia się też ciemieniucha na brwiach. W większości przypadków, ciemieniucha ma łagodną postać i można samodzielnie pozbyć się łusek przy pomocy odpowiedniego preparatu. Dolegliwość ta jest jednak dość uporczywa i często wymaga sporej cierpliwości opiekunów aby skutecznie się jej pozbyć. Przy bardziej nasilonych dolegliwościach lub pojawiających się objawach nadkażenia, zalecana jest wizyta u lekarza.
Skuteczne sposoby na ciemieniuchę
Ciemieniucha u dziecka spowodowana jest nadmierną produkcją łoju. Aby pozbyć się powstałych zmian, ważna jest systematyczność. Niestety, ciemieniucha u niemowląt często nawraca. U większości maluchów, może powtarzać się do ukończenia pierwszego roku życia. Skuteczne sposoby na ciemieniuchę to zarówno metody domowe, jak i korzystanie ze specjalnych preparatów, przeznaczonych do leczenia ciemieniuchy u niemowlaka.
Domowe sposoby na ciemieniuchę to m.in. masowanie łusek papką z płatków owsianych, zmiękczanie strupków olejem lnianym lub olejem kokosowym. Przed skorzystaniem z tych sposobów na ciemieniuchę u dziecka warto wykonać test na niewielkiej powierzchni skóry, aby sprawdzić czy dany specyfik nie uczula delikatnej skóry dziecka.
Co na ciemieniuchę?
Skuteczny preparat na ciemieniuchę intensywnie natłuszcza łuski, dzięki czemu stają się one znacznie łatwiejsze do usunięcia. Nie należy pozbywać się ich na sucho, ponieważ łatwo wówczas podrażnić i uszkodzić skórę malucha. Preparat na ciemieniuchę najczęściej nakłada się na zajętą skórę 20-30 minut przed kąpielą. Żel na ciemieniuchę lub olejek na ciemieniuchę należy dokładnie wmasować w powstałe łuski. W zależności od preparatu, podczas kąpieli należy dokładnie spłukać specyfik lub dodatkowo wyczesać natłuszczone łuski. Można do tego celu użyć szczoteczki lub gęstego grzebyka.
Żel Emolium na ciemieniuchę reguluje wydzielanie łoju i przewraca skórze równowagę. Jest hipoalergiczny i bezpieczny dla niemowląt od pierwszych dni życia. Żel, olejek lub inne preparaty na ciemieniuchę zaleca się stosować przy każdej kąpieli dziecka. Systematyczne aplikowanie tych środków spowoduje szybsze ustąpienie zmian. Warto je stosować już przy pojawieniu się pierwszych żółtawych, grubych łusek na głowie lub czole. Jeśli mimo stosowania preparatu na ciemieniuchę nie zauważymy ustępowania łojotokowego zapalenia skóry, konieczna jest konsultacja z dermatologiem.