Który glukometr wybrać?
Glukometr to urządzenie, przeznaczone do samodzielnej kontroli poziomu cukru we krwi włośniczkowej. Ideą badania jest naniesienie kropli krwi z palca na pasek testowy. Wynik można odczytać po upływie kilku sekund.
Obecnie dostępne glukometry są bardzo wygodne w obsłudze. Mają zazwyczaj duże, czytelne wyświetlacze odpowiednie dla dorosłych i dla dzieci. Niektóre z nich posiadają funkcje podłączenia do telefonu. Specjalna aplikacja umożliwia szybki odczyt wyników i możliwość ich rejestrowania.
Dokonując wyboru jaki glukometr zakupić, należy kierować się jego funkcjami i parametrami:
- wielkość i łatwość obsługi,
- szybkość odczytu i dokładność wyników,
- możliwość podłączenia do telefonu,
- możliwość pomiaru ciał ketonowych pamięć odczytów,
- sposób zasilania.
Nieodłącznym elementem glukometrów są paski, roztwory kontrolne oraz lancety. Zaleca się, stosowanie pasków o takiej samej nazwie jak glukometr, inaczej nie będą pasowały do urządzenia. Podobnie jest z lancetami.
Lancet to niewielki element nakłuwacza, sprzedawany jest w zbiorczych opakowaniach w ilości 24, 50, 100 lub 200 sztuk w zależności od marki.
W ofercie znaleźć można glukometry wyposażone w paski testowe (najczęściej 10 sztuk), lancety, nakłuwacz oraz etui. Ponadto każdy z elementów można dokupić osobno.
Poziom cukru w ciąży
Niepokojącym zjawiskiem jest wysoki poziom cukru we krwi u kobiet w ciąży. Zagraża on zarówno matce jaki i dziecku.
Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia cukrzycy w ciąży wykonuje się badanie zwane krzywą cukrową. Zaleca się jego wykonanie między 24 a 28 tygodniem ciąży. Poziom cukru oznacza się na czczo, wówczas wynik jest najbardziej wiarygodny.
W przypadku, gdy wynik przekracza normę lekarz zaleci regularną samokontrolę poziomu cukru. Wówczas warto zakupić glukometr. Pozwoli on dokonywać badania bez wychodzenia z domu i szybko interpretować wyniki.
Dlaczego warto mierzyć poziom cukru godzinę po posiłku w ciąży?
Gdyż właśnie po upływie 60 min po głównym posiłku stężenie glukozy we krwi osiąga swój maksymalny poziom. Odczyt wyniku w tym czasie jest najbardziej wiarygodny. Jeżeli nie przekracza on wartości 120 mg/dl (<6,7mmol/l) nie ma powodu do niepokoju.