Naturalne diuretyki bez recepty, czyli herbatki moczopędne
Moczopędne mieszanki ziołowe lub pojedyncze zioła moczopędne mają bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swoje cenne właściwości. Oprócz zwiększania diurezy wiele z nich działa również rozkurczowo, antybakteryjnie, wspiera układ immunologiczny i oczyszcza organizm z toksyn nie wypłukując przy tym cennych elektrolitów. Nie można jednak zapominać, że zioła działają słabo i w niektórych schorzeniach konieczne jest zastosowanie farmakologicznych środków leczniczych. Zioła mogą stanowić jedynie wsparcie terapii, jeśli lekarz wyrazi zgodę na ich dołączenie.
Zatem kiedy można sięgać po te naturalne leki moczopędne bez recepty?
- można stosować preparaty moczopędne na obrzęki różnego pochodzenia,
- pomocniczo sprawdzają się w chorobach nerek, kamicy, zapaleniu pęcherza i dróg moczowych,
- przy łagodnym nadciśnieniu tętniczym,
- przy zatrzymaniu wody w organizmie,
- jako wsparcie procesu odchudzania, ponieważ przyspieszają one metabolizm a dodatkowo oczyszczają organizm z toksycznych substancji.
Do najbardziej popularnych surowców ziołowych o działaniu moczopędnym zalicza się liście brzozy, liście i korzenie pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele nawłoci, owoc jałowca, kwiaty i owoce czarnego bzu, korzeń i owoce pietruszki oraz korzeń lubczyku.
Na rynku oprócz mieszanek ziołowych i pojedynczych ziół z których można wykonywać napary i odwary znajdują się również alkoholowe wyciągi ziołowe o działaniu moczopędnym, np. Succus Urticae. Przy ich stosowaniu należy jednak uważać z prowadzeniem pojazdów mechanicznych i przyjmowaniem niektórych leków.
Tabletki moczopędne i inne preparaty zwiększające diurezę
Tabletki moczopędne bez recepty zawierają w swoim składzie ziołowe ekstrakty. Ze względu na ich zawartość zazwyczaj są one stosowane jako wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Najczęściej sięga się po nie w przypadku infekcji dróg moczowych oraz zapalenia pęcherza.
Jak stosować tabletki odwadniające? Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy natomiast zażywać ich bezpośrednio przed snem ponieważ mogą one zwiększać diurezę w nocy.
W wielu preparatach moczopędnych znajduję się również ekstrakt z owoców żurawiny. Jest ona bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży. Jak pokazują badania zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych w znaczącym stopniu. Kapsułki i tabletki z żurawiną dobrze sprawdzają się w profilaktyce infekcji dróg moczowych, ponieważ w niewielkim stopniu zakwaszają mocz oraz hamują przyleganie komórek bakteryjnych do nabłonka.
Popularna w przypadku piasku i kamieni w drogach moczowych jest natomiast woda lecznicza, m.in. Woda Jan. Jej regularne stosowanie pozwala leczyć kamicę nerkową. Dzięki silnemu efektowi moczopędnemu wypłukuje z dróg moczowych sole wapnia, magnezu i fosforu. Dodatkowo obniża stężenie cukru i cholesterolu we krwi.