Kremy z filtrem do opalania
Ważne jest, aby dobrać wartość SPF (Sun Protective Factor) do fototypu skóry. Dla osób ciemnowłosych z ciemną karnacją balsam do opalania może zawierać faktor SPF 15. Natomiast osoby rudowłose, z piegowatą cerą i wrażliwą skórą muszą wybierać krem SPF 50. Wielkość filtra to jedno, ale ważny jest również jego rodzaj. W kosmetykach do opalania można znaleźć filtry chemiczne lub mineralne. Te pierwsze mają za zadanie pochłaniać promieniowanie UV, np. tinosorb. Natomiast filtry mineralne odbijają i rozpraszają promieniowanie UV, np. dwutlenek tytanu lub cynku. Zdecydowanie dla osób z cerą wrażliwą rekomendowany jest naturalny krem z filtrem do twarzy. Najlepiej dobrać taki który ma filtry mineralne i nie pozostawia na cerze białych śladów. Twarz wymaga szczególnej ochrony przed słońcem. Dlatego też krem do twarzy SPF 50 to konieczność. Szczególnie w przypadku cery wrażliwej lub skłonnej do podrażnień i zaczerwienień.
Kosmetyki do opalania dla dzieci
Krem czy też balsam do opalania dla dzieci powinien mieć wysoki faktor, najlepiej SPF 50. W składzie trzeba szukać filtrów mineralnych, ponieważ te są rekomendowane dla najmłodszych. Nie powodują podrażnień i sprawdzą się jako dobra ochrona dla wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Ważne jest również, aby krem z filtrem nanieść na skórę dziecka po każdym wyjściu z wody i wytarciu jej ręcznikiem. Do tego celu znacznie lepiej niż klasyczny krem sprawdzi się spray do opalania. Zdecydowanie łatwiej go zaaplikować na skórę dziecka kiedy jest ono pochłonięte zabawą nad wodą.
Balsam łagodzący po opalaniu
Aby zregenerować skórę po dniu spędzonym na plaży należy dobrze ją nawilżyć, ale również możliwie złagodzić powstałe podrażnienia. Potrzeba kosmetyków o właściwościach higroskopijnych oraz ochronnych. Do tego celu dobrze sprawdzą się różnego rodzaju olejki lub balsamy o nie wzbogacone. Po opalaniu dla dzieci warto zastosować emolient. Dermokosmetyk będzie odpowiednio delikatny dla skóry malucha, a także zabezpieczy ja przed utratą wody oraz czynnikami zewnętrznymi.
Brak odpowiedniej pielęgnacji po opalaniu sprawi, że skóra stanie się nadmiernie przesuszona i zacznie się łuszczyć, a do tego pojawią się na niej podrażnienia. Co ważne wiele preparatów po opalaniu zawiera składniki utrwalające opaleniznę, przez co dłużej będzie można ją zachować.
W przypadku pojawienia się zaczerwienienia, świądu, pieczenia zaczynamy się zastanawiać co na oparzenia słoneczne? Wtedy najlepiej ograniczyć ekspozycję na słońcu do minimum, co pomoże uniknąć powstania dalszych podrażnień i zastosować preparat łagodzący oraz regenerujący. W tym celu sprawdzi się chłodzący balsam do ciała z pantenolem lub preparat w formie pianki czy też żelu z jonami srebra dedykowany na oparzenia.