Płyn do dezynfekcji ran
Płyn do odkażania ran znajduje się na wyposażeniu każdej domowej apteczki. Najpopularniejsze z nich to niewątpliwie od lat: woda utleniona i spirytus salicylowy. Oba środki działają bardzo skutecznie na drobnoustroje, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu w miejscu przecięcia naskórka oraz te które mogłyby spowodować zakażenie samej rany i utrudnić jej gojenie się. Nie mniej jednak są to dość stare środki. Podobnie jak jodyna na rany czy borasol. Zdecydowanie najbardziej rekomendowanym środkiem do odkażania ran jest oktenidyna. Jest to płyn bakteriobójczy, ale zwalcza również wirusy, pierwotniaki i grzyby, a co ważne wykazuje przedłużony efekt aktywności przeciwdrobnoustrojowej, ponieważ utrzymuje się na powierzchni skóry. Dodatkowo nie wywołuje bólu podczas aplikacji, jest bezbarwna, nie alergizuje, może być stosowana od pierwszych dni życia, a co więcej nie stwierdzono do tej pory oporności drobnoustrojów na oktenidynę.
Trzeba również pamiętać, że każdą ranę należy traktować inaczej, ponieważ wymaga ona odmiennej pielęgnacji. Zwykłe zranienie będzie niewspółmierne z raną głęboką bądź odleżynami. Dlatego podstawowe środki odkażające nie zawsze się sprawdzają. Rany głębokie czy ropiejące wymagają zastosowania specjalistycznych płynów, np. Microdacyn. Wiele trudno gojących się ran należy skonsultować z lekarzem, który często zleca opatrunki specjalistyczne, w celu efektywniejszego ich zagojenia się.
Maść na gojenie ran
Kiedy mamy do czynienia z raną powierzchniową można zastosować żel lub maść na rany. Działa ona nie tylko antyseptycznie, ale mocno regeneracyjnie. Tego typu preparaty zawierają w swoim składzie jony srebra, jodu lub związki chemiczne o aktywności przeciwdrobnoustrojowej, np. Chlorhexidini hydrochloridum. Tego typu preparaty mają szerokie zastosowanie, ponieważ sprawdzą się zarówno na drobne rany, otarcia czy oparzenia, ale również na odleżyny. Maść na odleżyny musi dodatkowo działać mocno ochronnie i regeneracyjnie. W przypadku odleżyn stosuje się również liczne opatrunki specjalistyczne oraz materace przeciwodleżynowe niwelujące ucisk na skórę u pacjenta leżącego.
Żel antybakteryjny
Żele do dezynfekcji rąk to obecnie element wyposażenia każdego plecaka czy torebki. Są to preparaty zawierające w swoim składzie co najmniej 70% alkoholu oraz dodatki. Do których należą substancje zapachowe oraz nawilżające, np. glicerol. Alkohol w takim stężeniu aplikowany na skórę oprócz tego, że zabija drobnoustroje to mocno wysusza sam naskórek. Dlatego dla zachowania pięknego wyglądu dłoni warto pamiętać o myciu ich za pomocą detergentów o właściwościach nawilżających oraz o regularnym aplikowaniu kremu do rąk.