Kwas foliowy- właściwości i działanie
Szczególne właściwości i działanie kwasu foliowego obserwuje się w metabolizmie aminokwasów. Dzięki temu pozytywnie wpływa on na układ sercowo- naczyniowy, zapobiegając niedokrwistości, uszkodzeniu naczyń krwionośnych i stanom zapalnym. Związek odpowiada również za syntezę kwasów nukleinowych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmów.
Kwas foliowy działanie na mózg
Kwas foliowy wpływa na produkcję niektórych neuroprzekaźników w mózgu. Ponadto odpowiada za prawidłowy poziom serotoniny, pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie. Jest stosowana w terapii depresji i Alzheimera.
Kwas foliowy w ciąży
Odpowiedni poziom kwasu foliowego w ciąży jest kluczowym aspektem do prawidłowego kształtowania się cewy nerwowej płodu. To dzięki niemu, układ nerwowy dziecka może właściwie się rozwijać. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana już u kobiet planujących ciążę oraz na wczesnym jej etapie. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych u dziecka.
Kwas foliowy u mężczyzn
Witamina B9 ma kluczowy składnik w diecie mężczyzn. Kwas foliowy korzystnie wpływa na płodność, zwiększając liczbę plemników i jakość nasienia.
Kwas foliowy - dawka i postać
Każda grupa wiekowa posiada dedykowane dla siebie zalecane dawki kwasu foliowego. Zalecana dawka kwasu foliowego u dzieci to 200-300 µg na dobę, u młodzieży i dorosłych to 400 µg na dobę. Kobiety w ciąży powinny przyjmować 500-600 µg na dobę. Kwas foliowy może występować jako lek lub suplement diety, w postaci tabletek powlekanych, kapsułek lub saszetek do rozpuszczania.
Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9, najbardziej przyswajalną dla naszego organizmu. Występuje w postaci 5-metylotetrahydrofolianu, która może przenikać do komórek i przechodzić przez barierę krew-mózg.