Ostropest- właściwości
Sylimaryna to kompleks kilku związków, które nadają właściwości lecznicze roślinie. Dodatkowo, w surowcu można znaleźć aminy biogenne, śluzy, kwasy organiczne, fitosterole, garbniki i kwasy tłuszczowe. Olej z ostropestu jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Chronią one naczynia krwionośne przed powstawaniem blaszek miażdżycowych i zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru. Ponadto, kwasy omega 3 i 6 wzmacniają ścianę naczyń krwionośnych. Ostropest to dobry środek na krwawienia z nosa oraz na długotrwałe miesiączkowanie, dzięki właściwościom przeciwkrwotocznym.
Olej z ostropestu jest cennym surowcem w kosmetologii. Wpływa on na procesy regeneracyjne skóry i jej prawidłowe odżywienie. Kremy i sera z ostropestem mają właściwości antyoksydacyjne, dlatego sprawdzą się w porannej pielęgnacji.
Ostropest tabletki na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego
Ostropest słynie z właściwości odbudowujących wątrobę i trzustkę. Wewnętrzne wyciągi z rośliny stosuje się profilaktycznie w marskości wątroby, stanach zapalnych i uszkodzeniu polekowym narządu. Co więcej, sylimarynę stosuje się w przypadku zatrucia antybiotykami, alkoholem czy grzybami, ponieważ chroni błony komórkowe wątroby przed wniknięciem toksyn do środka. Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w wyciągu z ostropestu, regulują poziom cholesterolu i zapobiegają stłuszczeniu organu. Preparaty na regenerację wątroby często zawierają w swoim składzie ostropest plamisty.
Wyciąg z ostropestu jest dobrym środkiem na trawienie. Garbniki wzmagają wydzielanie żółci oraz pobudzają apetyt. Roślinę można znaleźć w preparatach na wzdęcia i nadmierne odbijanie.