Tabletki na wzdęcia
Wzdęcia brzucha powstają, gdy jelita wypełnia nadmierna ilość gazów. Chodzi tutaj o powietrze połykane podczas posiłku, ale tez wytwarzane podczas trawienia gazy – metan, wodór i dwutlenek węgla. Kapsułki na wzdęcia zawierają najczęściej simetikon. Substancja ta obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu. Powoduje ich pękanie, dzięki czemu są wydalane lub wchłaniane przez ściany jelita. Ponadto simetikon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie ulega metabolizmowi i jest wydalany w niezmienionej formie. Dzięki czemu jest bardzo bezpieczny.
Wzdęty brzuch to również jeden z objawów charakteryzujących niestrawność i jelito drażliwe. Jeśli wzdęcia pojawiają się często po posiłku można sięgnąć po tabletki na trawienie lub krople na trawienie zawierające ziołowe wyciągi. Standaryzowane ziołowe składniki pobudzają układ pokarmowy do efektywniejszego trawienia, m.in. dzięki działaniu rozkurczowemu oraz zwiększeniu wydzielania soków trawiennych. Natomiast zespół jelita drażliwego to schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia. Na wzdęcia w przypadku tej jednostki chorobowej oprócz klasycznych kapsułek z simetikonem stosuje się również leki rozkurczowe oraz probiotyki. Jeśli chodzi o tą drugą grupę preparatów to warto sięgać po produkty standaryzowane z konkretnymi szczepami z rodziny Lactobacillus i Bifidobaceterium.
Krople na wzdęcia u noworodka
Wzdęcia i bolesne kolki u maluchów do 3 – ego miesiąca życia to bardzo częsta przypadłość. Ma to związek z niedojrzałością przewodu pokarmowego u dziecka oraz niewłaściwą techniką jedzenia, bo kiedy maluch je zbyt łapczywie połyka dużo powietrza podczas karmienia. Przyczyny wzdęć u niemowląt mogą też mieć związek z alergią pokarmową, np. na laktozę.
Aby załagodzić wzdęcia u noworodka i niemowlęcia rodzice często sięgają po krople zawierające simetikon oraz po probiotyki w kroplach. Tego typu preparaty plus masaż brzuszka często są bardzo pomocne w walce z kolkami. Odradza się natomiast podawania dzieciom do picia ziołowych naparów. Herbatki na kolki mają niską skuteczność, a w wielu przypadkach podawane na dłuższą metę mogą nawet zaszkodzić maluchowi.
Jakie środki na wzdęcia w ciąży?
Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży, związane ze wzrostem estrogenów, spowalniają procesy trawienne. Odpływ gazów utrudniają także rozrastająca się macica oraz częste w ciąży zaparcia. To wszystko sprawia, że wzdęcia w ciąży to bardzo częsta przypadłość i zdarza się, że towarzyszą przyszłej mamie przez cały okres jej trwania. Na szczęście bezpiecznie w ciąży można sięgać po kapsułki lub krople zawierające simetikon. Substancja ta nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa jedynie w jego obrębie, więc nie szkodzi ani mamie ani dziecku. Ciężarne często skarżą się również na inne dolegliwości trawienne i muszą po konsultacji z lekarzem sięgać po leki na refluks.