Mentol - właściwości
Mentol to substancja powszechnie wykorzystywana jako składnik leków na stłuczenia i obrzęki. Poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych w skórze, wykazuje miejscowe działanie znieczulające oraz przeciwzapalne. Początkowo odczuwalny chłód stopniowo przechodzi w uczucie ciepła i rozgrzania w miejscu podania mentolu. Lek z mentolem w miejscu aplikacji powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i podniesienie temperatury w obrębie mięśnia, przynosząc ulgę w bólu.
Właściwości znieczulające i przeciwbólowe mentolu są także wykorzystywane w tabletkach na ból gardła. Powszechne jest również wykorzystanie mentolu do nosa, w celu zapewnienia uczucia chłodu i ułatwienia procesu oddychania. Łagodzenie zaparć i nudności ze strony układu pokarmowego to również jedna z właściwości mentolu. Apteka oferuje m.in mentol w płynie, który zastosowany zgodnie z zaleceniem lekarza, ułatwi proces wypróżniania.
Mentol - wskazania do stosowania
Mentol, ze względu na swoje działanie, występuje w wielu preparatach dostępnych w aptekach, także bez recepty. Przede wszystkim wykazuje zastosowanie jako składnik leków i suplementów:
- na przeziębienie (w bólu gardła i katarze)
- na katar sienny i w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa
- w łagodzeniu bólu mięśni i ścięgien, wynikających z przeciążenia i urazów
- na zachowanie świeżego oddechu
- na łagodzenie zaburzeń układu trawiennego.
Podając mentol miejscowo, należy pamiętać o unikaniu kontaktu mentolu ze skórą podrażnioną oraz pękniętą. W przypadku pojawienia się po jego podaniu silnego pieczenia, pęcherzy lub obrzęku na skórze, należy zaprzestać stosowania mentolu.