Cewnik urologiczny – co to jest?
Cewnik moczowy to rurka jednorazowego użytku, którą umieszcza się w szyi pęcherza moczowego, aby odprowadzić z niego mocz. Cewnik wykorzystywany jest również do podania leków bądź innych substancji bezpośrednio do układu moczowego w celach leczniczych lub wykonania badania obrazowego.
Założenie cewnika jest ordynowane zawsze przez lekarza, natomiast może je wykonać również pielęgniarka. Przed aplikacją cewnik zostaje pokryty żelem znieczulającym, co znacznie ułatwia jego wprowadzenie do dróg moczowych. Cewnik przyczepia się do skóry za pomocą plastra a na jego końcu montowany jest worek na mocz.
Rodzaje cewników
Istnieje kilka rodzajów cewników:
- Cewnik Foleya – posiada balonik, który stabilizuje jego położenie, może pozostać w pęcherzu przez kilka dni.
- Cewnik Nelatona – używany jest do jednorazowego opróżnienia pęcherza.
- Cewnik Tiemanna – dedykowany pacjentom z przerostem prostaty.
- Cewnik zewnętrzny – zakładany jest mężczyznom bezpośrednio na prącie.
Każdy z tych wyżej wymienionych cewników dostępny jest w kilku rozmiarach. Pod uwagę brana jest średnica i długość cewnika. Te większe przeznaczone są dla mężczyzn, natomiast te mniejsze dla kobiet. Bardzo ważne jest aby odpowiednio dobrać rozmiar cewnika, ponieważ pozwoli to ustrzec pacjenta przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi i dyskomfortem podczas cewnikowania.
W zależności od materiału z którego wykonany jest cewnik wyróżniamy następujące wyroby medyczne: cewnik PVC, cewnik silikonowany, cewnik silikonowy, cewnik silikonowy z jonami srebra. To materiał decyduje o tym ile cewnik może pozostać w drogach moczowych. Cewnik silikonowy z jonami srebra można zmieniać nawet co 90 dni.
Worki na mocz – rodzaje
Worek na mocz przymocowuje się na wolnym końcu cewnika. Nie każdy worek będzie pasował do każdego cewnika, dlatego trzeba uważnie dokonywać zakupu i odpowiednio wcześnie skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką w tej sprawie. Dostępne są również worki do zbiórki moczu, zarówno dobowej jak i dwutygodniowej. Mają one duże zastosowanie w diagnostyce.
Aby umożliwić spływanie moczu woreczek na mocz powinien być umieszczony poniżej pęcherza. W przypadku pacjentów leżących powinien on wisieć na specjalnym wieszaku lub przeznaczonej do tego celu ramce. Jeśli natomiast pacjent nie jest obłożnie chory i porusza się z workiem, należy przymocować go za pomocą specjalnych taśm zapinanych na rzepy do wewnętrznej strony uda.
Worki do cewnikowania powinny być opróżniane po napełnieniu do 2/3 objętości, natomiast zmieniane co 3 dni. Opróżnianie oraz zmiana worka powinny odbywać się po wcześniejszym umyciu rąk.