Odciągacz pokarmu i laktator ręczny
Ręczny odciągacz pokarmu to najprostsza forma sprzętu, służącego do odciągania mleka. Jego obsługa jest bardzo prosta. Odciągacz pokarmu należy umieścić przy piersi. Naciskając pompkę zasysamy pokarm do przyłączonego zbiornika. Zwykły odciągacz pokarmu może się dobrze sprawdzić, jeśli kobieta rzadko ma potrzebę odciągania pokarmu. Przy dłuższym używaniu tego sprzętu, jest on raczej mało wygodny i efektywny.
Laktator ręczny ma niewielkie rozmiary, dzięki temu bez trudu zmieści się do torebki lub bagażu. Można zabrać go ze sobą w podróż, bo zajmuje mało miejsca. Laktator ręczny wyposażony jest w specjalną nakładkę masującą, której zadaniem jest stymulowanie wypływu pokarmu z piersi. W najprostszym odciągaczu pokarmu dostępna jest zwykła, plastikowa nasadka bez wypustek. W trochę bardziej zaawansowanych laktatorach ręcznych, nakładka ma specjalne wypustki, dzięki którym laktator dobrze przylega do piersi i efektywniej pracuje.
Laktatory ręczne są bardzo ciche i łatwe w czyszczeniu. Mogą posiadać ergonomiczny uchwyt, dzięki któremu odciąganie mleka staje się jeszcze wygodniejsze. Laktator ręczny odzwierciedla naturalny proces ssania pokarmu przez dziecko.
Laktator elektryczny
Laktator elektryczny właściwie wszystko robi sam. Ma duże możliwości i charakteryzuje się wysoką efektywnością. Z jego pomocą można szybko odciągnąć potrzebną ilość mleka. Laktator elektryczny poradzi sobie z nawałem pokarmu. Może też stymulować laktację, jeśli z różnych powodów w danym okresie mleka w piersiach jest mniej. W laktatorach elektrycznych najczęściej możemy ustawić taką siłę ssącą, jakiej akurat potrzebujemy. Umożliwiają również dobranie odpowiedniego rodzaju ruchów ssących. Podwójny laktator elektryczny to duża oszczędność czasu. Jego wydajność jest jeszcze większa w porównaniu z laktatorem pojedynczym. Pozwala szybko i wygodnie odciągnąć dużą ilość mleka. Laktator elektryczny jest prosty w obsłudze. Może być zasilany na baterie lub z użyciem dołączonego do opakowania zasilacza.
Laktatory to duża pomoc również dla tych mam, u których naturalne karmienie piersią przyczyniło się do ran i pęknięć na brodawkach. Zanim się one zagoją, można nadal karmić malucha swoim mlekiem, bezboleśnie odciągając pokarm laktatorem elektrycznym.