Żele na bolesne ząbkowanie u dzieci i niemowląt
Proces wyrzynania się zębów zaczyna się najczęściej między czwartym, a ósmym miesiącem życia dziecka. W pierwszej kolejności pojawiają się dolne siekacze. Później pojawiają się górne siekacze, następnie zęby trzonowe i kły. Gdy dziecko zaczyna ząbkować często jest płaczliwe, rozdrażnione, traci apetyt. Dziąsło swędzi, jest rozpulchnione i czerwone. W ofercie apteki znajdują się żele do stosowania w jamie ustnej u dzieci i niemowląt. Zawierają substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz miejscowo znieczulające (najczęściej lidokainę). Niektóre z nich posiadają specjalny aplikator w postaci szczoteczki, która służy do masażu dziąseł. Przynoszą szybką ulgę, są bezpieczne w stosowaniu. Żele z lidokainą można lekko schłodzić w lodówce przed podaniem wówczas przynoszą ulgę natychmiastową.
Żele na ząbkowanie bez lidokainy
W ofercie apteki znajdują się również żele zawierające wyłącznie wyciągi roślinne. Zawierają wyciągi z szałwii, rumianku, korzenia kozłka lekarskiego oraz tymianku. Działają przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Zmniejszają ból oraz opuchliznę, wspomagają proces gojenia. Mogą być stosowane u niemowląt i starszych dzieci.
Popularne i wygodne w stosowaniu są również spraye na bolesne ząbkowanie. Można je stosować bezpośrednio na błonę śluzową. Podobnie jak żele zmniejszają ból, obrzęk i działają przeciwgrzybiczo. Zawierają dodatkowo olejki eteryczne wykazujące działanie antyseptyczne, odświeżające i chłodzące.
Dla zwolenników homeopatii w ofercie apteki znajdują się również homeopatyczne roztwory doustne , żele i czopki doodbytnicze. Bezpieczne dla najmłodszych. Przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Jednym z domowych sposobów łagodzenia objawów bolesnego ząbkowania u dzieci i niemowląt są okłady z ziół: rumianku i szałwii. Ostudzony napar można przykładać na dziąsła za pomocą wacika.
Bolesne ząbkowanie w nocy
Zdarza się, że w nocy objaw się nasilają. Pojawia się dodatkowo gorączka, wówczas można podać dziecku lek przeciwgorączkowy: paracetamol lub ibuprofen w postaci syropu lub czopków doodbytniczych. Paracetamol dzieła przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ibuprofen dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.