Pojemniki i woreczki do przechowywania pokarmu
Wiadomo, że najbardziej wygodne i najprostsze jest karmienie dziecka bezpośrednio przystawiając go do piersi. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Kiedy mama wyjeżdża lub maluszek nie chce już piersi, a kobieta ma nadal mleko można je łatwo przechowywać. Nadają się do tego specjalne, szczelnie zamykane pojemniki i woreczki do przechowywania pokarmu. W taki sposób można przechowywać mleko matki do 5 dni w lodówce, do 2 – óch tygodni w zamrażarce, a głęboko zamrożone nawet do 6 – ciu miesięcy. Takie mleko odpowiednio rozmrożone – stopniowo, najpierw w lodówce później w temperaturze pokojowej, jest w pełni wartościowe. Można je wykorzystać jako dodatek do kaszek lub bezpośrednio do nakarmienia maluszka. Należy również pamiętać, że raz zamrożone mleko nie może ponownie podlegać temu procesowi. Powinno być ono od razu zużyte. To co zostanie po karmieniu będzie nadawało się jedynie do wylania.
Akcesoria laktacyjne
Laktacja mimo, że jest to proces fizjologiczny, nie zawsze przychodzi łatwo. Szczególnie po cięciu cesarskim potrzebna jest stymulacja tego procesu. Z pomocą laktatora zachodzi ona znacznie łatwiej. Oczywiście te elektryczne sprawdzą się w tym celu efektywniej. Kiedy już laktacja jest uregulowana często dochodzi do niekontrolowanego wypływu mleka z brodawek sutkowych. Aby nie przemakała bielizna wykorzystuje się wkładki laktacyjne. Są one wykonane z delikatnej bawełny i nie drażnią brodawek.
Niekiedy ze względu na zły stan brodawek sutkowych (rany lub fizjologicznie zbyt mała brodawka) przydatne mogą okazać się osłonki. Stanowią one świetną ochronę szczególnie na początku karmienia, kiedy noworodek uczy się ssać, a nieprzystosowana brodawka staje się bardzo wrażliwa. Aby karmienie nie było bolesne, a nie ma ku temu przeciwwskazań można sięgnąć po odpowiednio dobrane i cienkie osłonki na brodawki sutkowe. Bywają również pomocne, kiedy maluszek ząbkuje, a nadal karmiony jest piersią.