Pielęgnacja piersi
W ciąży biust powiększa się średnio o 2 rozmiary. Piersi stają się pełniejsza, a co za tym idzie cięższe. Powoduje to znaczne rozciąganie się skóry w tych okolicach. Brak odpowiedniej pielęgnacji i zła kondycja skóry oraz zmiany w gospodarce hormonalnej spowodowane ciążą mogą doprowadzić do pojawienia się mało estetycznie wyglądających rozstępów. Ich zniwelowanie po porodzie nie zawsze jest jednak proste. Dlatego warto zadbać o regularną pielęgnację piersi od początku trwania ciąży. Codzienne sięganie po olejki przeciw rozstępom bądź dedykowane balsamy, które są dodatkowo bezpieczne dla przyszłej mamy i malucha powinno wejść w nawyk. Ważna jest również bezuciskowa bielizna oraz masaże poprawiające ukrwienie w okolicach piersi.
Maść na brodawki sutkowe
Podrażnienia sutków i brodawek głównie kojarzą się z karmieniem piersią, ale mogą pojawić się już w trakcie ciąży. Dlatego również w tym okresie w momencie odczuwania dyskomfortu bądź bólu można zastosować maść lub krem na brodawki. Największe uszkodzenia mechaniczne w obrębie brodawek zdarzają się jednak w okresie karmienia piersią, a szczególnie na początku tej przygody, kiedy maluch nie potrafi jeszcze dobrze ssać, a sutek jest nie przyzwyczajony do całego procesu. Maść na popękane brodawki przede wszystkim musi być bezpieczna dla niemowlęcia. Właśnie dlatego zawsze należy sięgać jedynie po rekomendowane produkty. Maść na sutki z dobrze dobranym składem powinna łagodzić ból i podrażnienia, dobrze regenerować oraz nadawać skórze elastyczność i miękkość.
Głównym składnikiem tego typu produktów jest lanolina. Na brodawki sprawdza się ona bardzo dobrze, ponieważ ma silne właściwości kojące i wygładzające, a co więcej jest bezpieczna dla dziecka. Jeśli maść na brodawki z lanoliną nie zawiera innych szkodliwych składników, to za każdym razem po jej aplikacji nie ma konieczności mycia brodawek sutkowych przed karmieniem dziecka. Dokładna informacja na ten temat zawsze powinna znajdować się na opakowaniu bądź w ulotce danego preparatu i bezwzględnie należy się do niej dostosować, aby nie zaszkodzić dziecku. Maść z lanoliną tego typu często zawiera dodatek panthenolu oraz olejki. Popularny jest m.in. olejek wiesiołkowy, który działa mocno regeneracyjnie i łagodząco.
Na rynku znajduje się również uniwersalna maść na sutki, która sprawdzi się zarówno do ich pielęgnacji jak i na pupę u niemowlaka, ochraniając go przed bolesnymi odparzeniami – maść Bepanthen baby.
Maść na sutki podczas karmienia to jedno, ale mama karmiąca nie może zapominać również o wkładkach laktacyjnych, które dobrze przylegają do biustonosza, a także są delikatne i ochraniają podrażnioną brodawką. Są chłonne dlatego uniemożliwiają przeciekanie mleka z piersi na bieliznę i ubranie.