Anemia objawy
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza. Również braki kwasu foliowego i witaminy B12 w diecie mogą powodować dysfunkcje erytrocytów. Zaburzenia w obrębie czerwonych krwinek powodują szereg objawów związanych z niedokrwistością:
- obniżona sprawność ruchowo – motoryczna, której towarzyszy zadyszka,
- apatia i senność,
- zaburzenia koncentracji,
- bladość skóry,
- omdlenia,
- uczucie zimna,
- ból w okolicy serca,
- nadmierne wypadanie włosów oraz łamanie się paznokci,
- zajady,
- pieczenie i wygładzenie powierzchni języka,
- zaburzenia smaku.
Skutkami niedokrwistości są nie tylko osłabienie i gorsze samopoczucie, ale także obniżona odporność. Długotrwała anemia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Ilość i jakoś erytrocytów powinna podlegać regularnym badaniom i ocenie lekarza. Konieczne są niekiedy preparaty z żelazem na receptę w przypadku poważniejszych zaburzeń układu czerwonokrwinkowego.
Żelazo bez recepty
Niedobór żelaza częściej spotykany jest u kobiet niż u mężczyzn. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje również u kobiet w ciąży, matek karmiących, młodzieży w okresie dojrzewania oraz wegan. Jaki preparat z żelazem wybrać? Odpowiedź jest prosta – taki który będzie się dobrze przyswajał. Przyswajalność żelaza zwiększa obecność witaminy C oraz witamin z grupy B, głównie B12, B6 i kwasu foliowego. Żelazo w tabletkach najlepiej przyjmować na czczo. Chociaż na rynku pojawiają się coraz częściej nowoczesne bioprzyswajalne formy żelaza, które można stosować niezależnie od posiłku. Nie powodują one również skutków ubocznych w postaci m.in. zaparć, powstawania przebarwień na zębach czy nudności.
Anemia u dzieci
Niedokrwistość u dzieci najczęściej wynika ze zbyt małej ilości żelaza w diecie malucha oraz z dużego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek. Oprócz charakterystycznych objawów niedokrwistości u dzieci obserwuje się spaczone łaknienie. Maluchy zaczynają zjadać kredę, glinę czy krochmal. W przypadku leczenia niedokrwistości u dzieci konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie morfologii. Żelazo w płynie bądź witaminy z żelazem dla dzieci powinny być zlecone przez lekarza. Ich stosowanie może powodować czarne zabarwienie kału. Zjawisko to często niepokoi rodziców. Jest to jednak naturalny proces, który ustępuje po zakończeniu leczenia.
Niedokrwistość w ciąży
Żelazo w diecie przyszłej mamy jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wzrasta prawie dwukrotnie. Jego odpowiedni poziom pozwala na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Żelazo z kwasem foliowym to niemal podstawowe składniki witamin dla kobiet w ciąży. Ważne aby w tym szczególnym okresie regularnie wykonywać morfologię i konsultować jej wyniki z lekarzem. Anemia w ciąży może powodować poważne komplikacje okołoporodowe. Stosowanie większych dawek żelaza powinno być zawsze poprzedzone badaniami krwi. Ze względu na mdłości w ciąży warto sięgnąć po nowoczesne bioprzyswajalne formy żelaza, które nie będą powodowały dodatkowych nudności.