Tabletki z żelazem
Preparaty z żelazem dostępne bez recepty na rynku Polskim zarejestrowane są jako leki – Ascofer bądź suplementy diety, które mają za zadanie uzupełnić codzienne menu w jony żelaza. Niebezpiecznie niski poziom żelaza we krwi wymaga natomiast leczenia farmaceutykami dostępnymi jedynie na receptę, a w niektórych przypadkach nawet hospitalizacji.
Suplementy żelaza zawierają w swoim składzie albo tylko żelazo w postaci soli lub chelatu bądź dodatkowe składniki. Tabletki z żelazem zawierają często dodatkowo witaminy z grupy B wpływające na układ krwionośny oraz witaminę C zwiększającą przyswajalność żelaza.
Żelazo nie przyswaja się za dobrze z przewodu pokarmowego. W celu poprawy jego przyswajalności tabletki z żelazem najlepiej przyjąć pół godziny przed posiłkiem, popijając je wodą z cytryną. Znacznie lepiej wygląda przyswajalność żelaza z produktów marki Actiferol. Bioprzyswajalne żelazo w formie saszetek lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego, nie powodując przy tym jego podrażnienia.
Niski poziom żelaza – objawy
Niedobory żelaza objawiają się osłabieniem włosów i paznokcie, pojawieniem się zajadów w kącikach ust, zaburzeniami apetytu oraz pieczeniem i wygładzeniem powierzchni języka. Niski poziom żelaza we krwi może wywołać anemię, która to daje cały szereg objawów:
- bladość skóry i spojówek,
- senność, brak sił witalnych,
- omdlenia,
- ciągłe odczuwanie zimna,
- spadek kondycji i częste łapanie zadyszki,
- problemy z koncentracją,
- szumy uszne.
Tego typu objawy znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, ponieważ dobowe zapotrzebowanie pań na żelazo wynosi 18 mg, a panów jedynie 8 mg. Kobiety ze względu chociażby na krwawienia menstruacyjne potrzebują w swojej diecie znacznie więcej tego minerału. Kobiety ciężarne powinny spożywać aż 27 mg żelaza na dobę, aby zaspokoić swoje potrzeby i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.
Wysoki poziom żelaza
Większość zastanawia się jak podnieść żelazo, jednak niekiedy poziom żelaza we krwi jest zbyt wysoki. Wtedy żelazo w organizmie kumuluje się w wątrobie i trzustce powodując zatrucie. Ma to związek z niewłaściwą dietą bogatą w czerwone mięso, zbyt intensywnym uwalnianiem żelaza z czerwonych krwinek lub nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Objawy nadmiaru żelaza są początkowo zbliżone do tych związanych z jego niedoborem, tj. osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie.