Krople do oczu
Wśród kropli do oczu znajdziemy nawilżające krople do oczu, łagodzące krople do oczu ze świetlikiem, przeciwalergiczne krople do oczu, a także żelowe krople oczne. Nawilżające krople do oczu bardzo dobrze sprawdzają się przy zespole suchego oka. Eliminują nieprzyjemne objawy i szybko przynoszą ulgę. Przy długotrwałym stosowaniu lub używaniu łącznie z soczewkami, dobrym wyborem będą nawilżające krople do oczu bez konserwantów. Można ich używać dowolnie często i przez nieograniczony czas. Przykładowe krople do oczu bez konserwantów to Hialeye Free, Hyal Drop Pro i Hyabak.
Żelowe krople do oczu dłużej pozostają na powierzchni oka, przez co dłużej utrzymuje się efekt ich działania. Krople żelowe mogą powodować krótkotrwałe zaburzenia widzenia po zakropleniu oczu. Jeśli zależy nam na jeszcze dłuższym utrzymaniu się działania nawilżającego, możemy skorzystać z nawilżającej maści do oczu.
Regenerujące krople do oczu, krople do oczu na alergię lub krople na zespół suchego oka dostępne są zarówno w postaci typowych butelek, jak i pojedynczych pojemniczków, zwanych minimsami. Krople do oczu w minimsach są wygodne szczególnie w podróży lub przy rzadkiej potrzebie zakraplania oczu. Jeśli chcemy częściej korzystać z kropli ocznych, bardziej ekonomicznym wyborem są krople do oczu w butelce.
Suplementy na oczy w tabletkach
Suplementy poprawiające wzrok wspomagają jego funkcjonowanie. Odżywiają oko od wewnątrz i ochraniają je przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych. Poprawiają ostrość widzenia i chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Tabletki z luteiną na oczy utrzymują prawidłowe widzenie. Suplementy na oczy zwykle zawierają luteinę w dawce 10-20 mg, choć dostępne są też preparaty z luteiną w dawce 40 mg w kapsułce.
Suplementy na oczy mogą zawierać dodatkowo inne składniki – wyciąg z borówki czernicy, kwasy omega i antyoksydanty. Chronią one wzrok przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w suplementach na wzrok to m.in. witamina A, E, cynk, selen, miedź i witamina C.