Leki przeciwzakrzepowe – dlaczego należy je stosować profilaktycznie?
W momencie przerwania naczynia płytki krwi zlepiają się tworząc skrzepy. Jest to bardzo ważny mechanizm pomocny w hamowaniu krwawienia. Problem pojawia się kiedy komórki te zlepiają się wewnątrz naczyń krwionośnych. Może mieć to miejsce m.in. w obrębie blaszki miażdżycowej. Kiedy blaszka pęka, płytki są aktywowane do przylegania do ściany naczynia, ponieważ organizm traktuje tego typu uszkodzenie jako ranę. Taki zakrzep utrudnia przepływ krwi. Dlatego gdy zakrzep pojawi się w tętnicy wieńcowej może powodować zawał mięśnia sercowego. Nic więc dziwnego, że regularnie stosowany lek przeciwzakrzepowy jest tak ważny.
W profilaktyce przeciwzakrzepowej najczęściej stosowany jest kwas acetylosalicylowy, który hamuje aktywność cyklooksygenazy 1 – COX-1 (działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i wpływa protekcyjnie na naczynia krwionośne) i cyklooksygenazy 2- COX-2 (indukowana pod wpływem cytokin prozapalnych, bierze udział w reakcji zapalnej). W małych dawkach tabletki przeciwzakrzepowe z kwasem acetylosalicylowym hamują działanie płytkowej COX-1. Tym samym zahamowana jest synteza tromboksanu, zmniejsza się zdolność płytek do agregacji i zablokowany jest zależny od tromboksanu skurcz naczyń. Inhibicja COX-1 jest nieodwracalna. Dezaktywacja płytki trwa do końca jej życia, czyli przez około 10 dni. Mniejsza ilość aktywnych płytek krwi sprawia, że nawet jeśli blaszka miażdżycowa pęknie to nie powstanie zakrzep bądź będzie on znacznie mniejszy i nie dojdzie do zamknięcia światła naczynia.
Leki rozrzedzające krew – dla kogo?
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty zawierające kwas acetylosalicylowy w dawkach kardiologicznych (75-150 mg) rekomendowane są do regularnego stosowania dla pacjentów:
- z miażdżycą,
- z chorobą wieńcową,
- po zawale (zabezpieczenie przed kolejnym incydentem),
- z chromaniem przestankowym (zarostowa miażdżyca tętnic obwodowych).
Tabletki na rozrzedzenie krwi bez recepty z kwasem acetylosalicylowym – dawkowanie
Stosowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego sprawia, że działania niepożądane są minimalne i lek może być stosowany długotrwale. U pacjentów kardiologicznych stosuje się od 75 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę do 150 mg. Zależy to w dużej mierze od etapu leczenia oraz masy ciała pacjenta.
Leki na rozrzedzenie krwi tego typu zaczynają działać dopiero po kilku dniach. Dlatego w pierwszych dniach kuracji rekomenduje się stosowanie wyższych dawek leku – nawet do 320 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę.
Tabletki przeciwzakrzepowe z kwasem acetylosalicylowym – działania niepożądane
Do podstawowych działań niepożądanych, które mogą pojawić się na skutek długotrwałego przyjmowania leków z kwasem acetylosalicylowym zaliczyć można podrażnienie śluzówki żołądka, wydłużenie czasu krwawienia oraz ryzyko wystąpienia krwawień. Jeśli chodzi niwelowanie wpływu na przewód pokarmowy to producenci popularnych leków z kwasem acetylosalicylowym skonstruowali tabletkę dojelitową, która uwalnia się w jelicie, niwelując tym samym podrażnienia w obrębie błony śluzowej żołądka.