Preparaty wspomagające pracę serca i obniżające ciśnienie
Najbardziej znanym surowcem zielarskim, będącym składnikiem wielu preparatów na serce i obniżających ciśnienie krwi są kwiaty i owoce głogu. Poprawiają one ukrwienie mięśnia sercowego, zwiększając przepływ wieńcowy i poprawiając jego tolerancję na niedobór tlenu. Normują również akcję serca. Wyciąg z głogu to również popularny składnik mieszanek uspokajających i regulujących poziom lipidów.
Inne zioło stosowane w medycynie naturalnej, łagodzące dolegliwości kardiologiczne to jemioła. Działa ona uspokajająco i moczopędnie, zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośnie, a przede wszystkim obniża ciśnienie krwi. Właśnie dlatego jest ona składnikiem wielu mieszanek przeciwmiażdżycowych i tych o działaniu kardiologicznym.
Ciśnieniomierz elektroniczny – wady i zalety
Ciśnieniomierze elektroniczne stały się bardzo popularne wśród pacjentów, ponieważ idealnie sprawdzają się do wykonania pomiaru w warunkach domowych i są w stanie dobrze wyznaczyć trend zmian ciśnienia. Jakie jeszcze zalety mają tego typu urządzenia?
- są małych rozmiarów,
- zasilane są na baterie, ale do niektórych modeli można zakupić również zasilacz,
- nie wymagają stabilnego podłoża w trakcie badania,
- mechanizm sam pompuje powietrze do mankietu i go opróżnia – modele automatyczne,
- mają możliwość zapisu wyników,
- pokazują również rytm serca, a większość modeli wykrywa jego nieprawidłowości.
Są jednak aspekty ciśnieniomierzy elektronicznych na które pacjenci dość mocno narzekają. Jakie wady ma ciśnieniomierz elektroniczny?
- błąd pomiaru w metodzie oscylometrycznej (wykorzystywanej w tego typu urządzeniach) jest duży - nawet do 10 mmHg
- służą do oznaczenia jedynie orientacyjnych wartości ciśnienia tętniczego,
- trzeba pilnować zmiany baterii, ponieważ w innym wypadku pomiar jest niewłaściwy,
- nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
- nie nadają się do użytku w jednostkach ochrony zdrowia, szczególnie dla starczych pacjentów.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy ciśnieniomierz naramienny?
Specjaliści wskazują, że dokładniejszy jest ciśnieniomierz naramienny. Lepiej sprawdza się on również u osób ze zdiagnozowaną miażdżycą, ponieważ żyły naramienne są grubsze i łatwiej ocenić skuteczność przepływu przez nie krwi. Natomiast jeśli osoba, która ma korzystać z ciśnieniomierza ma bardzo szeroki obwód ramion lub jest otyła to warto wtedy rozważyć zakup ciśnieniomierza naramiennego, ponieważ mankiet wersji naramiennej może mieć zbyt mały obwód.