Leki na migrenę bez recepty
Leki na migrenowe bóle głowy bez recepty pomagają zwalczyć silny, pulsujący i zazwyczaj jednostronny ból. Migrena jest powszechną chorobą, na którą cierpi ok. 10% populacji. Leki na migrenę należy dobierać w zależności od nasilenia objawów. Nie zawsze preparaty na migrenowe bóle głowy dostępne bez recepty będą wystarczające. Czasem konieczne jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe na receptę. W każdym przypadku, długo utrzymujące się lub nawracające bóle głowy powinny być konsultowane z lekarzem.
Leki przeciwmigrenowe bez recepty zawierają różne substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Każdy chory może nieco inaczej reagować na dany lek na bóle głowy. Czasem potrzeba kilku prób, aby się przekonać, który preparat na migrenę w jego przypadku będzie najskuteczniejszy. Leki na bóle głowy dostępne są w postaci tabletek, kapsułek lub saszetek do rozpuszczania. Można również sięgnąć po granulat, który umieszcza się bezpośrednio na języku. Nie wymaga on popijania i jest wygodny do stosowania poza domem.
Leki na bóle głowy dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży
Leki na bóle głowy bez recepty mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. Migrenowe bóle głowy lub bóle głowy typu napięciowego mogą wystąpić już w okresie dzieciństwa. Polecanym lekiem pierwszego wyboru w przypadku migreny u dzieci jest ibuprofen. Wśród substancji przeciwbólowych zawartych w lekach na migrenę u dorosłych znajdziemy również ibuprofen, ale także paracetamol, aspirynę, diklofenak i naproksen. Dostępne są również preparaty na ból głowy, zawierające dodatkowo kofeinę. Nasila ona działanie przeciwbólowe.
Leki na bóle głowy należy przyjmować jak najszybciej po wystąpieniu dolegliwości. W innym wypadku, uśmierzenie bólu może nie być już tak skuteczne. Osoby z wrażliwym żołądkiem, powinny stosować preparaty na bóle głowy razem z posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Dzięki temu, działanie drażniące w stosunku do błony śluzowej żołądka będzie łagodniejsze.
Bezpiecznym lekiem na migrenę w ciąży jest paracetamol. Lekarz może zalecić stosowanie innej substancji, takiej jak np. aspiryna w drugim trymetrze ciąży. Migrena i bóle głowy to częste dolegliwości kobiet ciężarnych. Jeśli kobieta wie, jakie czynniki wywołują u niej napad migreny, powinna ich unikać.