Plaster rozgrzewający
Plastry rozgrzewające mają za zadanie rozluźnić głębokie partie mięśni, przynosząc ulgę w bólach pleców, szyi, ramion i itd. Na rynku dostępne są 2 rodzaje plastrów rozgrzewających. Jedne z nich zawierają sproszkowane żelazo i węgiel aktywowany. Kiedy następuje otwarcie opakowania, plaster rozgrzewający ulega aktywacji. W jego wnętrzu zachodzi reakcji egzotermiczna (wydzielane jest ciepło), polegająca na powolnym utlenianiu sproszkowanego żelaza. Plaster tego typu jest bezpieczny, ponieważ nie wydziela na zewnątrz żadnych substancji chemicznych. Inne plastry natomiast opierają swoje działanie na kapsaicynie lub wyciągu z imbiru. Kapsaicyna oprócz właściwości rozgrzewających daje również efekt przeciwbólowy. Niekiedy znajduje się w połączeniu z salicylanem glikolu, jak np. hydrożelowy plaster Prel red. Plastry rozgrzewające wykazują swoją aktywność od 8 do nawet 14 godz.
Przeciwbólowy plaster leczniczy
Na rynku znajdują się również plastry o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Zawierają one diklofenak sodu bądź ibuprofen. Substancja aktywna z plastra uwalniana jest stopniowo. Dlatego taki plaster leczniczy można zakładać raz na dobę. Stanowi to alternatywę do maści i żeli, które działają znacznie krócej, a ich aplikacja musi być powtarzana. Mogą być one uzupełnieniem doustnego leczenia przeciwbólowego. Stosuje się je miejscowo w objawowym leczeniu bólu towarzyszącemu nadwyrężeniom, zwichnięciom i stłuczeniom.
Kompres żelowy ciepło – zimno
Okład żelowy wielokrotnego użytku powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej apteczki. Można go używać zarówno jako kompres chłodzący, po uprzednim schłodzeniu w lodówce lub zamrażarce lub jako kompres rozgrzewający, po wcześniejszym zagotowaniu kompresu w garnku z wodą lub włożeniu do mikrofalówki. Na rynku dostępne są róże wymiary tego typu produktu dlatego sprawdza się on zarówno na duże jak i mniejsze powierzchnie. Do każdego opakowania produktu dołączony jest specjalny pokrowiec ochraniający skórę podczas aplikacji kompresu od bardzo ciepłej lub zimnej warstwy żelu. Dlatego można go zastosować na urazy wymagające natychmiastowego schłodzenia (jeśli doszło do przerwania ciągłości naskórka bezpośrednio na ranę sprawdzą się kompresy jałowe), ponieważ zimny okład szybko przyniesie ulgę w bólu, działając jak kojący opatrunek hydrożelowy. Tego typu rozwiązanie polecane jest często przez stomatologów, np. po ekstrakcji zęba. Świetnie sprawdzi się również jako rozgrzewający okład o działaniu rozluźniającym na mięśnie szkieletowe oraz gładkie, co można wykorzystać w łagodzeniu bólu menstruacyjnego.