
Metabolizm zimą jest spowolniony, podobnie jak proces oczyszczania organizmu z toksyn. Dlatego właśnie najlepiej rozpocząć jego oczyszczanie na wiosnę. Jak skutecznie przeprowadzić detoksykację organizmu? Co zyskamy pozbywając się zbędnych produktów przemiany materii?
1. Co daje oczyszczanie organizmu?
2. Jak przeprowadzić oczyszczanie organizmu?
3. Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn - domowe sposoby
Co daje oczyszczanie organizmu?
W sposób naturalny toksyny i produkty przemiany materii, usuwane są z organizmu poprzez układ moczowy i oddechowy. Niestety zimą znacznie mniej się ruszamy, spożywamy więcej tłuszczy, słodyczy i zapominamy o odpowiednim nawodnieniu. To wszystko sprawia, że metabolizm spowalnia, a usuwanie toksyn jest utrudnione, bo jest ich po prostu za dużo. Wtedy z pomocą przychodzi detoksykacja organizmu. Skąd jednak wiadomo, że jest ona naprawdę potrzebna?
Warto słuchać sygnałów, które wysyła nam organizm. Brak energii, problemy trawienne, kłopoty ze snem, koncentracją, pojawiające się obrzęki głównie na nogach oraz zmiany trądzikowe na skórze i bóle głowy powinny skłonić nas do myślenia o wiosennym detoksie. Tym bardziej jest to rekomendowane dla osób, które nie unikają palenia papierosów, picia alkoholu, niezdrowego jedzenia oraz dużych ilości kawy i herbaty.
Co daje taka wiosenna detoksykacja? Już w trakcie jej trwania odczuwalny będzie przypływ energii i sił witalnych. Pozbędziemy się nadmiaru wody z organizmu. Pozytywnie zaskoczy nas również szybki spadek wagi i ilości tkanki tłuszczowej brzusznej. Chociaż w dużej mierze zależne jest to od tego jak długo będzie trwała dieta oczyszczająca. Oczyszczenie organizmu warto przeprowadzić również przed dłuższym planem treningowym i dietą redukcyjną. Pozwoli to lepiej przygotować organizm na obciążenie związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną oraz zmianą odżywiania. Jeśli organizm uwalnia się od nadmiaru toksyn to również skóra staje się gładsza, bez wyprysków i przebarwień. Włosy natomiast lśniące i mocne, a paznokcie zdecydowanie mniej łamliwe.
Jak przeprowadzić oczyszczanie organizmu?
Należy pamiętać, że dieta oczyszczająca to nie to samo co dieta odchudzająca. Jeśli nastawiamy się na zdrową zbilansowaną dietę mającą na celu oczyszczenie organizmu to powinniśmy codzienne menu wzbogacić o ziołowe herbatki oczyszczające oraz warzywa i owoce pobudzające metabolizm. Oznacza to, że należy zrezygnować z produktów pszennych, zawierających biały cukier oraz nabiału, czerwonego mięsa i napojów m.in. kawy, herbaty, energetyków, słodkich napojów gazowanych. Aby wiosenny detoks organizmu miał sens całkowicie należy wykluczyć wszelkie używki: papierosy, alkohol, itp. Tego typu zmiany diety można kontynuować bez ograniczeń czasowych. Zapewne poprawi to długofalowo metabolizm i wpłynie korzystnie na wygląd skóry oraz siły witalne.
Jest jednak wiele innych metod oczyszczania organizmu, które wymagają krótkotrwałego, ale bardzo restrykcyjnego podejścia. Ile trwa oczyszczanie organizmu z ich zastosowaniem? Są to zazwyczaj 1-2 dni. Są to przykładowo:
- głodówka - dedykowana wyłącznie dla osób zdrowych, przeciwwskazaniem do podjęcia głodówki oczyszczającej są m.in. nadciśnienie, cukrzyca, choroby żołądka i jelit; nie można zapominać o piciu dużej ilości wody,
- dieta sokowa - obejmuje zarówno soki warzywne jak i owocowe pobudzające metabolizm, jeśli trwa dłużej powinna być uzupełniana o lekkostrawne posiłki, zazwyczaj jest to detoks organizmu 3 dniowy, a gotowe diety sokowe są powszechnie w sprzedaży,
- dieta jednostronna - należy spożywać 1 rodzaj pożywienia przez cały okres jej trwania, tj. jabłka, kasza jaglana, buraki lub kapusta oraz pić duże ilości wody.
Jak rozpocząć oczyszczanie organizmu po przez głodówkę? Na tego typu kuracjach oczyszczających bardzo ważna jest rozwaga i odpowiednie przygotowanie. Zmiany w diecie warto wprowadzić już kilkanaście dni przed rozpoczęciem głodówki. Stopniowo należy rezygnować ze słodyczy, nabiału, mięsa oraz kawy i herbaty. Natomiast pamiętać należy o nawodnieniu. Sięgać warto przede wszystkim po wodę, ale również warzywne i owocowe soki oraz ziołowe herbatki oczyszczające, tj. z czystka, pokrzywy, łopianu i mniszka. Na ten czas należy również ograniczyć nadmierną aktywność fizyczną. Oznacza to, że jeśli nie będziemy czuć się na siłach lepiej zrezygnować z intensywnego treningu nie tylko we właściwym czasie głodówki, ale również kilka dni przed i po niej.

Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn - domowe sposoby
Zanim zastanowimy się nad tym czym można oczyścić organizm z toksyn należy zwrócić uwagę, aby ograniczyć ich pobór ze środowiska. Co to oznacza? Unikajmy przebywania w zanieczyszczonym środowisku, sięgajmy po warzywa i owoce z certyfikowanych upraw - BIO, wybierajmy ryby z pewnych źródeł wolne od metali ciężkich. Pamiętajmy również o regularnej aktywności fizycznej. Toksyny uwalniane są z organizmu wraz z potem, ponadto ruch pobudza jelita do pracy i poprawia metabolizm.
Zamiast wprowadzać oczyszczanie jednodniowe organizmu może lepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe. Co usuwa toksyny z organizmu? Przede wszystkim produkty zawierające błonnik, które wspomagają pracę jelit i regulują wypróżnienia, produkty i preparaty wspomagające pracę wątroby (m.in. ostropest plamisty), która jest głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację organizmu oraz dróg żółciowych, a także kiszonki, bogate w probiotyki. Nie można mówić o oczyszczaniu organizmu bez odpowiedniego nawodnienia. 2-3 litry wody dziennie to podstawa, ale warto pić również herbatę zieloną, wodę z cytryną, soki owocowe bez dodatku cukrów i substancji słodzących, soki warzywne oraz wszystkie napary ziołowe tzw. "czyszczące krew", wśród których najbardziej znane są preparaty z czystkiem.
Sprawdź pozostałe produkty oczyszczające organizm - zioła, tabletki>>
Takie codzienne usuwanie z organizmu toksyn poprzez zmianę naszej diety na lekkostrawną, pozbawioną wysokoprzetworzonych produktów i chemicznych dodatków sprawia, że restrykcyjne diety oczyszczające nie będą konieczne, aby poczuć się lepiej. Oczyszczanie z toksyn, które będzie nawykiem bardzo korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie ale również reguluje wypróżnienia, doda sił witalnych oraz pozwoli utrzymać właściwą wagę.
Bibliografia:
- Gwóźdź E., Gębczyński P., Prozdrowotne właściwości owoców warzywa i ich przetworów; Postępy Fitoterapii, 2015; 4, s: 268–271 [dostęp online].
- Bienkiewicz M. i inni, Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej; Problemy Higieny i Epidemiologii, 2015; 96 (1), s: 57–63 [dostęp online].