Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Zerwanie z nałogiem jest łatwiejsze, jeśli sięgniemy po leki na rzucenie palenia bez recepty. Które wybrać? Które są skuteczne?
Leki bez recepty na rzucenie palenia zwiększają szanse na skuteczne zerwanie z nałogiem. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy lek nie będzie skuteczny, jeśli pacjent nie znajdzie w sobie wystarczająco dużo samozaparcia i chęci zaprzestania palenia papierosów. Tabletki, gumy lub pastylki do ssania w połączeniu z wysoką motywacją chorego realnie podnoszą prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w walce z nałogiem.
Rzucenie palenia – korzyści
Każdy wypalany papieros wpływa negatywnie na stan zdrowia, ostatecznie prowadząc do skrócenia życia palacza. Od dawna już wiadomo, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, żołądka, ale również i nowotworów dolnych dróg moczowych, nerek czy jajnika.
Palenie jest przyczyną ok. 80% zachorowań na POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która ma charakter przewlekły, postępujący i nieodwracalny. Gorszy stan dróg oddechowych naraża palacza na poważniejszy przebieg wszelkich infekcji, w tym również COVID-19. Palacze znacznie częściej narzekają na przebarwienia na zębach, stany zapalne w jamie ustnej i nieświeży oddech.
Rzucenie palenia bez tabletek lub ze wsparciem farmakologicznym powoduje stopniowy powrót organizmu do zdrowia. Podnosi się wydolność układu krążenia i tolerancja wysiłku. Układ oddechowy powoli się oczyszcza i zaczyna sprawniej funkcjonować. Osobom, które zerwały z papierosami łatwiej się oddycha. Poprawia się też stan ich cery i włosów. Zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów i innych chorób, rozwijających się pod wpływem dostarczania do organizmu dymu papierosowego.
Rzucenie palenia – tabletki z cytyzyną
Leki na rzucenie palenia bez recepty z cytyzyną są zalecane przez Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych jako pierwsze preparaty farmakologiczne, po które warto sięgnąć, jeśli sama porada i zachęcanie do zerwania z nałogiem nie wystarczą. Cytyzyna wykazuje największą skuteczność w trwałym leczeniu uzależnienia od nikotyny. Czas trwania terapii z jej użyciem jest krótszy niż w przypadku np. nikotynowej terapii zastępczej. Koszty kuracji też są zwykle znacznie mniejsze.
Tabletki z cytyzyną łagodzą objawy po rzuceniu palenia. Zmniejszają dolegliwości związane z odczuwaniem głodu nikotynowego, dzięki czemu organizm łatwiej radzi sobie z brakiem nikotyny. Cytyzyna nie uzależnia, tak jak może mieć to miejsce podczas stosowania preparatów z nikotyną. Leki bez recepty na rzucenie palenia zawierające cytyzynę pozornie mogą wydawać się skomplikowane w dawkowaniu. Aby było ono wygodniejsze, niektórzy producenci zamieścili na opakowaniu bardzo czytelne oznaczenia, ułatwiające prawidłowe stosowanie tabletek. Przykładowe leki z cytyzyną to Recigar i Tabex.
Guma na rzucenie palenia
Leki na rzucenie palenia bez recepty zalecane przy nieskuteczności cytyzyny obejmują nikotynową terapię zastępczą (NTZ). Gumy do żucia, pastylki do ssania, spray lub plastry na rzucanie palenia z nikotyną również łagodzą objawy głodu nikotynowego takie jak: drażliwość, nastroje depresyjne, niepokój, trudności z koncentracją lub złość. Preparaty stosowane w ramach NTZ zastępują nikotynę dostarczaną do organizmu z papierosem.
Ich zaletą jest większa elastyczność i łatwiejsze dawkowanie. Możliwe jest stopniowe odstawianie papierosów, co dla wielu pacjentów jest bardzo pożądaną cechą. Terapia trwa najczęściej ok. 12 tygodni, więc znacznie dłużej niż podczas stosowania leków z cytyzyną. Gumy do żucia z nikotyną mają jednak cenną przewagę nad tabletkami do połykania. Pozwala walczyć też z aspektem psychologicznym palenia papierosów. Pacjent żując gumę niejako zastępuje silny nawyk trzymania w ustach papierosa.
Leki na rzucenie palenia bez recepty z nikotyną w postaci gum należy dobrać w odpowiedniej dawce – 2 lub 4 mg, w zależności od wypalanej dziennie ilości papierosów. Ważna jest odpowiednia technika ich żucia, co ma istotne znaczenie dla efektywności działania leku. Należy też pamiętać, że celem stosowania gum do żucia z nikotyną jest stopniowe, ale całkowite zerwanie z nałogiem i zupełne odstawienie nikotyny. Przykładowe gumy na rzucenie palenia to Nicorette Freshmint.
Rzucanie palenia – pastylki do ssania
Pastylki do ssania z nikotyną również łagodzą objawy po rzuceniu palenia. Mogą być stosowane przez osoby, które nie przepadają za żuciem gum. Pastylki do ssania są dyskretne. Można mieć je zawsze przy sobie. Dostępne są, podobnie jak gumy do żucia, w kilku wersjach smakowych i różnych dawkach. Terapia z ich użyciem trwa też ok. 12 tygodni. Pastylki umożliwiają natychmiastowe lub stopniowe zerwanie z nałogiem. Miętowe pastylki do ssania to m.in. Niquitin.
Rzucenie palenia bez tabletek również jest możliwe, jednak zwykle znacznie trudniejsze. Pacjent musi znaleźć w sobie duże pokłady samozaparcia, aby samodzielnie, bez pomocy farmakologicznej zerwać z tym nałogiem. Najczęściej udaje się to osobom, u których uzależnienie nie jest jeszcze na tyle silne. W pozostałych przypadkach, zaleca się stosować leki na rzucenie palenia bez recepty.
Uzależnienie to trudny do przezwyciężenia mechanizm. W walce z nałogiem warto wykorzystać wszystkie możliwe pomoce. Silna motywacja samego chorego, wsparcie rodziny i przyjaciół, skuteczne leki na rzucenie palenia i w razie potrzeby również pomoc specjalisty dają dużą szansę na sukces.
Poznaj preparaty pomagające w rzuceniu palenia>>
Bibliografia:
- Buczkowski K., Buczkowska M., Postępowanie z pacjentem palącym tytoń w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 2, s. 108-116
- Benowitz N. L., Uzależnienie od nikotyny, Kardiologia po Dyplomie 2010, 9 (11), s. 12-22