Szczyt zachorowań na anginę przyda na zimę oraz wczesną wiosnę. Choroba ta rozwija się głównie u dzieci, rzadziej u dorosłych. Jak objawia się angina paciorkowcowa? Jak odróżnić ją od typowej infekcji wirusowej? Co na anginę warto stosować?
Czy miesiączka w trakcie ciąży jest możliwa?

Występowanie okresu lub jego brak to kluczowy znak dla wielu kobiet zwiastujący ciążę. Warto jednak wiedzieć, że na początku ciąży może wystąpić np. krwawienie związane z implantacją zarodka, które często błędnie jest utożsamiane z miesiączką. Zatem dlaczego w czasie ciąży występuje krwawienie, czy należy się go obawiać i czemu ciąża przekreśla możliwość wystąpienia okresu? Przeczytaj czemu ciąża i miesiączka nie idą ze sobą w parze!
1. Czy normalny okres w czasie ciąży jest możliwy?
2. Plamienie, krwawienie i miesiączka na początku ciąż
a. Czym różni się regularny okres i krwawienie implantacyjne w ciąży? b. Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży 3. Miesiączka a ciąża - drugi i trzeci trymestr 4. Badania a krwawienie i okres w ciąży Zacznijmy od tego, że normalny okres w ciąży nie występuje. Owszem, kobieta w czasie ciąży, szczególnie w pierwszych tygodniach może doświadczyć lekkiego krwawienia i/lub plamienia. Zwykle nie oznacza ono niczego złego, niepokojącego zarówno dla matki jak i rozwijającego się płodu. Jak zwykle wygląda “miesiączka” w ciąży i jaki ma kolor? Otóż krwawienie (nazywane błędnie jako miesiączka lub okres), o którym mowa może przybierać jasnoróżowy, ciemnobrązowy lub nieco rdzawy kolor. Jest ono wolne od skrzepów, które mogą wystąpić podczas miesięcznego krwawienia. Kluczowa jest również jego ilość i czas krwawienia. W przypadku ciąży plamienie vel krwawienie jest bardzo łagodne i słabo nasilone, może utrzymywać się 2-3 dni w porównaniu do typowego krwawienia, które rozciąga się na 5-7 dni. Wielu kobietom na taką utratę krwi wystarczają najczęściej wkładki. Pewne jest jednak to, że krwawienie na początku ciąży nie równa się krwawieniu menstruacyjnemu związanemu z comiesięcznym cyklem i typowym dla niego i zmianami w obrębie złuszczania się wyściółki macicy. Typową zmianą dla normalnego okresu jest owulacja, której nie doświadcza kobieta w ciąży. To dlaczego miesiączka (okres) czasie ciąży jest niemożliwy i co oznacza krwawienie (“okres”) odpowiednio w pierwszym miesiącu a także I., II. i III. trymestrze ciąży oraz czy powinno ono niepokoić?Czy normalny okres w czasie ciąży jest możliwy?
Plamienie, krwawienie i miesiączka na początku ciąży
Początek ciąży to szczególny czas dla każdej kobiety. Pojawienie się w pierwszym trymestrze ciąży krwawienia może wprowadzać niepewność co do bycia w ciąży. Wiele z przyszłych mam może pomyśleć, że pojawienie się krwawienia oznacza brak zapłodnionej komórki jajowej. Jednak początkowy osąd, że krwawienie oznacza miesiączkę może być błędny. Wiele kobiet doświadcza tzw. krwawienia implantacyjnego na początku ciąży w pierwszym trymestrze. Dotyczy ono 15-25% kobiet, pozostała część doświadczy procesu jak zatrzymanie okresu, którego pierwszym skojarzeniem jest ciąża.
Dlaczego implantacja może wiązać się z utratą krwi? Dochodzi w niej do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, czemu niekiedy towarzyszy uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, co w efekcie uwalnia niewielką porcję krwi. To zwykle niewielkie krwawienie w postaci łagodnego plamienia podczas ciąży - u każdej kobiety to indywidualna kwestia. Wspomniane utrata krwi powiązana z zagnieżdżeniem się zarodka występuje zwykle 10-14 dni od owulacji, co niejednokrotnie pokrywa się z datą spodziewanej miesiączki. Z biegiem czasu wiele kobiet dostrzega kilka istotnych różnic jak:
- krótszy czas krwawienia,
- mniejsza utrata krwi,
- inny odcień krwawiącej wydzieliny (zwykle jaśniejsza), która jest wolny od skrzepniętej krwi.
Zarówno krwawieniu związanemu z implantacją jak i miesiączce może towarzyszyć kilka wspólnych objawów w zakresie wzmożonej drażliwości, zmęczenia, ból w dolnej części pleców, łagodne skurcze i dolegliwości bólowe w podbrzuszu.



Czym różni się regularny okres i krwawienie implantacyjne w ciąży?
Krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka trwa krótko zwykle nie dłużej niż 24-48 do 72 godzin w porównaniu do standardowej miesiączki do tygodnia. Na początku może przypominać miesiączkę, lecz szybko ulega osłabieniu. Mniej odczuwalne są również skurcze budujące macicę, które u części kobiet w czasie okresu powodują znaczny ból i wymagają użycia tabletek przeciwbólowych na bolesny okres. Zatem skąpa “miesiączka” (a właściwie krwawienie) i ciąża mogą mieć ze sobą nierozerwalny związek.
Inne przyczyny krwawienia na początku ciąży
Tak jak wspominaliśmy krwawienie implantacyjne na początku ciąży dotyczy nawet 1 na 4 kobiety. Niezależnie od tego, że zjawisko to jest dość powszechne, każde krwawienie na początku ciąży i szczególnie w okresie późniejszym warto skonsultować z lekarzem. Na uwagę zasługuje kilka objawów uznawanych za niepokojące, jeśli towarzyszą krwawieniu w I. trymestrze. Są to:
- skrzepy,
- silny i skurczowy (spastyczny) ból w podbrzuszu, dolnej części pleców, w obrębie miednicy,
- częstsza zmiana podpasek (obfite krwawienie),
- krwawienie w odcieniu żywoczerwonym.
W czasie ciąży oprócz krwawienia z implantacji kobieta może tracić krew w wyniku innych zmian, które nie stanowią zagrożenia. Jest to krwawienie lub plamienia w trakcie ciąży związane ze:
- zmianami w obrębie szyjki macicy jak narośla lub polipy
- nadżerka w macicy i/lub pochwie
- badaniem ginekologicznym miednicy lub cytologicznym
- stosunkiem z głęboką penetracją sięgającą ujścia szyjki macicy.
Inne przyczyny budzące zdecydowanie większy niepokój i mogące stanowić zagrożenie dla ciąży to krwawienie, któremu towarzyszy znaczny ból, skurcze, omdlenia, ból pleców i/lub miednicy, gorączka z dreszczami, wymioty, nietypowy zapach wydzieliny z pochwy. Wśród przyczyn wymienia się:
- niski poziom progesteronu (to hormon ciąży odpowiedzialny za jej utrzymanie, a jego zbyt niskie stężenie może prowadzić do poronienia lub jeśli jego niedostatek jest mały, to może pojawić się lekkie krwawienie i/lub plamienie),
- infekcję macicy wywołaną chlamydią
- ciąża pozamaciczna (towarzyszy jej jednostronny ból i może stanowić zagrożenie życia i/lub zdrowia kobiety)
- poronienie (najczęściej może mieć miejsce przed 12. tygodniem ciąży, towarzyszą mu silne skurcze i duże skrzepy krwi, poronienie może być również skąpoobjawowe)
- ciąża obumarła
- krwotok (krwiak) podkosmówkowy (tworzy się pomiędzy błoną śluzową ściany jamy macicy i zewnętrzną warstwą jaja płodowego, czyli błony płodowej znanej jako kosmówka)
- choroba trofoblastyczna z niezłośliwym zaśniadem groniastym.
Miesiączka a ciąża - drugi i trzeci trymestr
Krwawienia budzące skojarzenia z miesiączką w czasie ciąży są zdecydowanie bardziej typowe dla początku tej 9-miesięcznej podróży. Istnieje szereg możliwości dlaczego krwawienie występuje w 2. i 3. trymestrze. Często może ono wystąpić z bardziej błahych powodów, podobnie jak może mieć to miejsce w 1. trymestrze. Jest to m.in. badanie ginekologiczne, obecność narośli jak polipy, a także krwawienie związane ze stosunkiem płciowym. Powodem takiego stanu jest fakt, że narządy rodne, w tym macica są dużo bardziej ukrwione i miejscowe przekrwienie jest dużo łatwiej osiągnąć.
Inne przyczyny krwawienia po 20. tygodniu, które mogą stanowić zagrożenie dla matki i/lub dziecka to:
- łożysko przodujące (łożysko jest położone blisko szyjki macicy),
- łożysko przyrośnięte (powikłanie ciąży, w którym dochodzi do styczności kosmków łożyska z mięśniówką macicy, zależnie od zagłębienia się kosmków wymienia się łożysko przeczepione, wrośnięte, przerośnięte),
- naczynia przodujące "vasa previa" (naczynia płodu nienależące do łożyska i sznura pępowinowego ulokowane są w pobliżu lub nad ujściem do kanału szyjki macicy mogące współistnieć z dodatkowym płatem łożyska),
- przedwczesny poród (przed 37. tygodniem),
- pęknięcie macicy,
- odklejenie łożyska.
Badania a krwawienie i okres w ciąży
Niezależnie od przyczyn każde krwawienie w czasie ciąży, które niektóre przyszłe mamy definiują jako okres w trakcie ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem. W ramach wizyty lekarz może zlecić lub przeprowadzić szereg badań. Wśród nich wymienia się:
- badanie ginekologiczne,
- badanie krwi z oznaczeniem m.in. progesteronu, poziomu żelaza i hemoglobiny,
- USG.
Bibliografia:
- Pschyrembel, W. et al. (2009) Położnictwo praktyczne I operacje położnicze. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. wydanie V.
- Hendriks, E., Macnaughton H., Castillo Mackenzie, M., (2019) First Trimester Bleeding: Evaluation and Management. Am Fam Physician. 2019;99(3):166-174.
- Young, J.S. and White, L.M. (2019) ‘Vaginal bleeding in late pregnancy’, Emergency Medicine Clinics of North America, 37(2), pp. 251–264. doi:10.1016/j.emc.2019.01.006.
- https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vaginal-bleeding
- https://www.acog.org/womens-health/faqs/bleeding-during-pregnancy
- https://www.ptgin.pl/artykul/rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-postepowania-w-przypadku