Zwykle włosy po lecie są mocno wysuszone i zniszczone. Jesień to idealny czas, aby zadbać o ich odżywienie i regenerację. W końcu zima to również wymagająca pora roku dla włosów i skóry głowy. Jakie zabiegi pielęgnacyjne na włosy można wykonać samodzielnie w domu? Jaka maska i odżywka do włosów będą najlepsze?
1. Regeneracja włosów po lecie
2. Pielęgnacja włosów zimą
3. Kosmetyki do pielęgnacji włosów
4. Zabiegi na zniszczone włosy do wykonania w domu
Regeneracja włosów po lecie
Wysoka temperatura, promieniowanie UV oraz słona woda to czynniki negatywnie wpływające na włosy. Latem podczas wakacyjnych wyjazdów znacznie częściej dbamy o ochronę skóry przed słońcem zapominając przy tym o włosach. W końcu one również narażone są na trudne czynniki atmosferyczne podczas upalnych letnich dni. Wysoka temperatura sprawia, że rozchylają się łuski włosów, a przez to promieniowanie UV wnika głębiej do ich warstwy korowej. Dodatkowo promienie ultrafioletowe utleniają melaninę, przez co barwnik ten zmienia swój kolor. Obserwujemy to jako jasne pasemka na głowie. Mimo walorów estetycznych są to tak naprawdę głębokie uszkodzenia w strukturze włosa. Z tego właśnie powodu stają się one bardziej łamliwe, suche, osłabione i puszą się. Niestety zabiegi koloryzacji czy też rozjaśniania dodatkowo zwiększają skutki działania promieni słonecznych, podobnie jak słona woda. Kąpiel w morzu sprawia, że włosy są odwodnione, sztywne i matowe. Właśnie dlatego po lecie konieczne jest odżywianie włosów. Wszystko po to aby poprawić ich wygląd, ale także aby wzmocnić i zregenerować strukturę.
Zabiegi odżywcze na włosy to jedno, ale czy można zapobiegać trwałym uszkodzeniom powstałym latem w strukturze włosów? Oczywiście, że tak! W wakacje powinno się wybierać kosmetyki do włosów z filtrem UV. Tego typu produkty to zarówno spray’e, olejki, jak również szampony, maski i odżywki z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Ważne jest również noszenie kapelusza, unikanie dużego nasłonecznienia i kąpieli w słonej wodzie. Jeśli jest to trudne do uniknięcia to chociaż pamiętajmy o upięciu włosów. Latem warto również ograniczyć intensywną koloryzację i stylizację włosów. Z drugiej jednak strony uroki lata sprawiają, że dbanie o włosy schodzi na drugi plan. Zatem aby móc cieszyć się latem nie tylko piękną opalenizną, ale również zdrowo wyglądającymi włosami trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Nawilżenie włosów, tak jak i skóry, jest latem bardzo ważne i o tym nie można zapominać.
Pielęgnacja włosów zimą
Co sprzyja uszkodzeniom włosów latem zostało już wyjaśnione. Natomiast jakie czynniki są niesprzyjające dla włosów i skóry głowy zimą? Oczywiście niska temperatura oraz suche powietrze spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń. Skóra głowy narażona na wysoką różnicę temperatur nie wytwarza odpowiedniej ilości łoju. Co sprawia, że włosy albo nadmiernie się przetłuszczają albo są zbyt wysuszone. Włosy zimą często się elektryzują, ponieważ trudno uniknąć ich pocieranie o dzianinowe czapki, szaliki i swetry. Nie mniej jednak czapka jest bardzo potrzebna, ponieważ chroni włosy i skórę głowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Walczyć z problemem elektryzowania się włosów można poprzez stosowanie pod czapką suchego spray’u olejowego, który zniweluje elektryczność statyczną, nawilży włosy i przywróci im połysk. Rozwiązaniem jest również postawienie na elementy garderoby wykonane z naturalnych włókien, np. z wełny.
Zima to okres kiedy jemy zdecydowanie mniej świeżych owoców i warzyw, a w związku z tym nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości cennych witamin i minerałów. Zubożała dieta również negatywnie wpływa na kondycję włosów. Mieszki włosowe w wielu przypadkach są nieodżywione, ponieważ niska temperatura na zewnątrz sprawia, że kurczą się naczynia krwionośne i niedostarczana jest do nich krew. To wszystko sprawia, że włosy stają się osłabione i wypadają. Dlatego właśnie zimą tak ważne jest pobudzanie krążenia w obrębie skóry głowy. Pomocne bywają tutaj różnego rodzaju wcierki oraz inne zabiegi na wypadanie włosów. Jeśli chodzi o składniki kosmetyków to warto szukać wśród nich m.in. żeń- szenia lub kapsaicyny, które pobudzają krążenie w skórze głowy.
Zimą należy skupić się na nawilżeniu włosów bez ich nadmiernego obciążania oraz ochronie głowy przed niskimi temperaturami, wybierając czapkę wykonaną z naturalnego, oddychającego materiału. Jest to bardzo ważne ponieważ nieprzepuszczający powietrza materiał z którego wykonane jest nakrycie głowy sprzyja namnażaniu się grzyba - Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za powstanie łupieżu. Włosy z pod czapki są jednak oklapnięte i nie wyglądają najlepiej. Dlatego trzeba pamiętać aby nigdy nie zakładać jej na chociażby lekko wilgotne włosy. Natomiast najlepszy szampon do włosów na zimę to taki dodający im objętości i podnoszący je u nasady.
Kosmetyki do pielęgnacji włosów
Aby włosy wyglądały zdrowo, pięknie i były mniej podatne na uszkodzenia w pierwszej kolejności warto zadbać o skórę głowy. Pomocne tutaj będą bez wątpienia peelingi. Te przeznaczone do skóry głowy pozwolą na zebranie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, przygotowując skórę na wchłanianie składników z innych preparatów. Jesienią sprawdzą się m.in. wcierki nawilżające i regenerujące, ponieważ pozwolą wyeliminować nadmierną suchość skóry głowy stanowiącą problem po lecie.
Jeśli chodzi o same włosy to jesienią warto postawić na ich intensywne nawilżenie i odżywianie. Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej?
- Szampony powinny posiadać delikatne właściwości myjące oraz składniki regenerujące i nawilżające, jak np. d – panthenol. Osoby z cienkimi włosami powinny wybierać szampon bez silikonu, ponieważ może on obciążać włosy. Wtedy w składzie najlepiej szukać naturalnych emolientów zapewniających włosom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i nadmierną utratą wody.
- Odżywki należy stosować po każdym myciu włosów. Najlepiej sięgać po produkty z serii zimowych albo wzbogacone o proteiny jedwabiu, ponieważ zapewnią one włosom wygładzenie, a dodatkowo zapobiegną ich elektryzowaniu się.
- Maski do nakładania raz w tygodniu jeszcze mocniej odżywią mieszki włosowe, zamkną łuski włosów oraz nawilżą skórę głowy.
- Olejek lub serum na końcówki powinny być stosowane w niewielkiej ilości, ponieważ oblepiają one włosy, chroniąc łuski przed otwarciem i nie pozwalają na ich dalsze uszkodzenia. Mogą one być aplikowane maksymalnie do poziomu uszu, ponieważ w innym wypadku sprawią, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone.
Zabiegi na zniszczone włosy do wykonania w domu
Jesień to dobry czas aby zadbać o włosy. Z jednej strony zregenerujemy je po lecie, a z drugiej przygotujemy na ciężkie zimowe warunki atmosferyczne. Warto zatem choć raz w tygodniu zorganizować włosom domowe SPA. Takie domowe zabiegi na włosy to m.in. olejowanie włosów, płukanka oraz maska. Jak wykonać taki mocno regenerujący zabieg na włosy we własnej łazience z wykorzystaniem naturalnych i łatwo dostępnych składników? Oto wskazówki!
Olejowanie włosów
Wybrany olej do olejowania włosów lub ich mieszankę należy lekko podgrzać. Ciepły olej nakładamy na włosy. Owijamy głowę ręcznikiem i pozostawiamy na co najmniej 15 minut. Jeśli włosy są mocno przesuszone warto potrzymać olej na włosach nieco dłużej. Po tym czasie myjemy włosy szamponem i nakładamy odżywkę do spłukiwania. To po jaki olejek sięgamy zależy w dużym stopniu od rodzaju i kondycji naszych włosów. Do najbardziej uniwersalnych należą m.in. olej arganowy, kokosowy i oliwa z oliwek. Zabieg ten dedykowany jest włosom suchym i zniszczonym.
Maska regenerująca
Taki zabieg przyda się suchym włosom, które mocno się puszą. Gotową maskę regenerującą bądź zrobioną z podstawowych składników dostępnych w każdej kuchni, zmieszane żółtko z łyżką oliwy i łyżeczką miodu, nanosimy na umyte, mokre włosy i zostawiamy na 10 minut. Na głowę można nałożyć czepek, ponieważ wyższa temperatura sprawi, że składniki odżywcze wnikną głębiej w struktury włosa. Po upływie tego czasu maskę należy spłukać ciepłą wodą a na zakończenie zabiegu polać włosy chłodną wodą lub płukanką.
Płukanka do włosów
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne włosów powinny kończyć się wykonaniem płukanki. Można ją wykonać ze składników dostępnych niemal w każdej kuchni. Szklanka chłodnej wody w połączeniu z łyżką octu jabłkowego świetnie sprawdzi się w przypadku włosów farbowanych oraz skłonnych do puszenia. Kosmki po jej zastosowaniu pozostaną wygładzone, a dzięki niskiemu pH płukanki octowej kolor będzie utrzymywał się dłużej.
Warto również pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą wzmocnić włosy i ograniczyć skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących zimą. Mowa tutaj o ograniczeniu zabiegów stylizacji, albo jeśli są one konieczne to jedynie sięgając po naturalne kosmetyki do włosów, które nie będą ich mocno obciążać. Można też podciąć zniszczone końcówki po lecie. Rezygnacja z przycinania rozdwojonych końcówek sprawi, że łuski pokrywające włos otwierają się i przestają je właściwie ochraniać, a uszkodzenia przesuwają się coraz wyżej. Łuski otwierają się również pod wpływem ciepłej wody. Dlatego po umyciu i spłukaniu odżywki najlepiej polać włosy chłodniejszą wodą. Suszenie natomiast najlepiej wykonywać stosując suszarkę z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów. Do czesania sprawdzą się szczotki z naturalnego włosia lub metalowy grzebień, nie zaś produkty w tworzyw sztucznych. One również powodują elektryzowanie się włosów.
Niestety podobnie jak skóra, tak i włosy narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników środowiskowych. Suche powietrze, promieniowanie UV, niska oraz wysoka temperatura to tylko niektóre czynniki uszkadzające strukturę włosa i wpływające negatywnie na mieszki włosowe. Zabiegi pielęgnacyjne włosów są niezbędne do zachowania ich pięknego i zdrowego wyglądu. Pozwalają one ograniczyć zniszczenia spowodowane przez zbyt częste stylizacyjne zabiegi na włosy, jak i zmieniające się, niekorzystne warunki pogodowe.