Leki na chorobę lokomocyjną
Tabletki na chorobę lokomocyjną zawierające substancję antyhistaminową mogą być stosowane u dzieci od 6. roku życia. Zastosowanie takiego leku na 30 minut przed podróżą zatrzymuje wymioty i działa łagodnie uspokajająco. Objawy choroby lokomocyjnej znikają, ale pojawia się senność i sedacja. U niektórych bardzo pożądana podczas długiej podróży.
Alternatywę stanowią leki na nudności i wymioty na bazie kłącza imbiru. Mogą być one stosowane w zależności od preparatu u dorosłych i dzieci od 3. roku życia. Na rynku dostępne są nie tylko tabletki lokomocyjne z imbirem, ale również syrop, lizaki oraz pastylki do ssania. Skuteczność działania imbiru, jeśli chodzi o hamowanie objawów choroby lokomocyjnej, jest zdecydowanie mniejsza niż silniejszych środków o działaniu ośrodkowym, nie mniej jednak imbir nie powoduje senności i jest bezpieczny zarówno dla dzieci jak i kobiet w ciąży.
Choroba lokomocyjna u dzieci pojawia się powyżej 2-ego roku życia. Najbardziej dokuczliwa jest do 12. roku życia. Częściej skarżą się na nią kobiety niż mężczyźni. Pocieszający jest fakt, że z wiekiem objawy stają się coraz bardziej łagodne bądź zanikają całkowicie.
Co na chorobę lokomocyjną? Alternatywa dla środków doustnych
Lek na chorobę lokomocyjną w innej formie to opaska przeciw mdłościom wykorzystująca akupresurę. Działanie opasek opiera się ucisku punktu P6 na nadgarstkach (zwanego punktem Nei-Kuan). Noszenie takiej opaski nie powoduje senności i innych objawów ubocznych, jednocześnie skutecznie hamując mdłości. Efekt działania pojawia się już po 2 minutach od jej założenia. Opaska nadaje się do wielokrotnego użycia, można ją prać. Kiedy pojawia się choroba lokomocyjna u niemowląt nie zaleca się stosowania środków doustnych. Natomiast opaska akupresurowa świetnie załagodzi nieprzyjemne objawy. Jest to środek przeznaczony również dla kobiet w ciąży i matek karmiących.
W czasie podróży warto pamiętać również o kilku kwestiach:
- unikać gwałtownego poruszania głową,
- zrezygnować z napojów gazowanych podczas podróży,
- unikać ciężkostrawnych potraw przed podróżą i podjadania w czasie jazdy,
- siadać przodem do kierunku jazdy,
- unikać intensywnych zapachów,
- zająć miejsce na przednim siedzeniu,
- zrezygnować z oglądania filmów bądź czytania podczas jazdy,
- jeśli zaczyna nam dokuczać choroba lokomocyjna w samolocie najlepiej wybierać miejsce siedzące w okolicy skrzydeł,
- podczas podróży statkiem warto dużo przebywać na świeżym powietrzu i patrzeć na linię horyzontu, nie zaś na uderzające o burtę fale,
- w miarę możliwości podczas podróży najlepiej jest uciąć sobie drzemkę, wtedy do mózgu dociera najmniej bodźców z zewnątrz i objawy choroby lokomocyjnej same są niwelowane.