Leki na trawienie
Wśród preparatów na niestrawność znajdziemy m.in. leki na trawienie o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Część z nich zawiera enzymy trzustkowe, które umożliwiają trawienie tłuszczów, białek i skrobi. Leki na trawienie mogą mieć również postać ziołowych kropli na niestrawność. Zawarty w nich ostropest, kminek, glistnik czy rumianek łagodzi wzdęcia, uczucie ciężkości, zgagę i nudności. Leki poprawiające trawienie bez recepty pobudzają przewód pokarmowy do pracy, działają rozkurczowo i łagodzą bóle brzucha.
Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów, leki na trawienie zaleca się przyjmować w trakcie posiłku. Preparaty na niestrawność wspomagają pracę wielu narządów wewnętrznych, m.in. wątroby i trzustki. Pomagają w wydzielaniu soków trawiennych i eliminacji niepotrzebnych produktów przemiany materii.
Ziołowe preparaty na trawienie w tabletkach
Tabletki na trawienie najczęściej zawierają składniki ziołowe, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Popularne zioła na niestrawność to mięta pieprzowa, karczoch, koper, ostryż i ostropest. Tabletki ziołowe poprawiające trawienie wzmagają wydzielanie soków trawiennych, przez co wspomagają trawienie pokarmów. Pobudzają również perystaltykę i dbają o utrzymanie wątroby w dobrej kondycji.
Suplementy diety na trawienie mogą być uzupełnieniem diety dla osób, którym dokucza niestrawność – zgaga, wzdęcia lub bóle brzucha. Obecny styl życia, jedzenie w pośpiechu, spożywanie przetworzonych pokarmów niestety sprzyja pojawianiu się tych nieprzyjemnych dolegliwości. Można się wówczas wspomóc preparatami na trawienie bez recepty, które szybko przyniosą ulgę.
Zioła na trawienie dostępne są nie tylko w formie tabletek na niestrawność. Można skorzystać też z ziołowych herbatek do zaparzania lub doustnych kropli poprawiających trawienie. Umożliwia to dobór odpowiedniego preparatu na trawienie w zależności od indywidualnych preferencji.
Poza stosowaniem leków lub suplementów na niestrawność, warto również zadbać o odpowiednie posiłki i regularny tryb życia. Dotyczy to szczególnie osób, które często skarżą się na problemy z trawieniem. Jeśli mimo stosowania leków na trawienie, objawy się nasilają, należy zasięgnąć porady lekarza.