Tabletki na ból brzucha
Odczuwany ból w różnych miejscach brzucha najczęściej ma charakter skurczowy i związany jest ze skurczem mięśniówki gładkiej w obrębie przewodu pokarmowego. Kiedy pojawia się on w niedługim czasie po posiłku może mieć związek z alergią lub nietolerancją pokarmową. Może być on również związany z zespołem jelita drażliwego bądź złymi nawykami żywieniowymi i pojawiać się nieregularnie.
W momencie odczuwania dolegliwości bólowych najlepiej sięgnąć po leki na rozluźnienie mięśni gładkich w jamie brzusznej. Zawierają one w swoim składzie głównie chlorowodorek drotaweryny lub butylobromek hioscyny. Efekt rozluźnienia mięśni przynosi ulgę i ból brzucha mija. Niekiedy trzeba sięgnąć po tabletki przeciwbólowe rozkurczowe, jak np. Scopolan Compositum, który zawiera w swoim składzie dodatkowo metamizol sodu (składnik popularnej Pyralginy).
Co na bóle menstruacyjne
Wiele kobiet sięga po tabletki rozkurczowe na okres. Są one skuteczne ponieważ niwelują skurcz mięśniówki gładkiej w obrębie macicy, będący główną przyczyną bólu pierwotnego podczas miesiączki. W czasie bólu menstruacyjnego warto sięgać zatem nie tylko po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale również po leki rozkurczowe bez recepty.
Leki rozkurczowe na jelita
Jeśli chodzi o bolesne skurcze w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego to ich przyczyn może być wiele. Mogą być one związane z problemami trawiennymi, organicznymi chorobami jelit, zespołem jelita drażliwego lub powstawać na tle nerwowym . Co na nerwobóle można zastosować, aby szybko załagodzić dokuczliwe objawy. Oczywiście warto sięgnąć po tabletki rozkurczowe na jelita. Nie mniej jednak bardzo ważna jest tutaj odpowiednia dieta i profilaktyka, do której zalicza się m.in. stosowanie probiotyków.
Ponadto warto pamiętać, że również wiele surowców roślinnych wykazuje działanie rozkurczowe. Dlatego właśnie po obfitym objedzie zaleca się wypić napar ziołowy w celu poprawy trawienia i zapobiegania objawom niestrawności. Do ziół o działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie w obrębie jamy brzusznej zalicza się m.in. koszyczek rumianku, owoc kminku, liść mięty pieprzowej, liść melisy. Dla zwolenników alkoholowych wyciągów roślinnych na poprawę trawienia na rynku dostępne są nalewki i soki zawierające wyżej wymienione zioła w swoim składzie.
Co więcej olejki eteryczne zawarte w mięcie czy sośnie również wykazuje działanie rozkurczowe. Nie jest ono wykorzystywane jednak w łagodzeniu skurczu jelit, ale dróg żółciowych.