Ziołowe preparaty na zaparcia
Ziołowe leki na zaparcia to jedne z najpopularniejszych preparatów na zatwardzenie. Możemy wyróżnić takie zioła na zaparcia jak senes, rzewień i kruszyna. Są to silne preparaty przeczyszczające dostępne bez recepty lekarskiej. Pobudzają perystaltykę jelit, przyspieszając pasaż treści jelitowej. Ich działanie najczęściej pojawia się po około 8-12 godzinach. Z tego powodu, ziołowe preparaty na zaparcia zaleca się przyjmować wieczorem, przed pójściem spać. Efekt pojawi się prawdopodobnie następnego dnia.
Leki przeczyszczające powinny być stosowane jedynie doraźnie, nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Nie należy ich zażywać również dłużej niż przez okres 2 tygodni. Zanim sięgniemy po preparaty na zaparcia, powinniśmy bliżej przyjrzeć się naszej diecie i nawykom żywieniowym. Modyfikacja stylu życia może pozytywnie wpłynąć na problem z zaparciami.
Ziołowe leki na zaparcia w tabletkach przeznaczone są dla dorosłych i dzieci powyżej 12-ego roku życia.
Leki przeczyszczające bez recepty
Leki na zaparcia bez recepty pomagają uregulować rytm wypróżnień. Oprócz ziołowych leków przeczyszczających, które drażnią jelita, dostępne są też osmotyczne leki przeczyszczające i inne preparaty o delikatniejszym działaniu. Przyciągają one wodę do jelit, dzięki czemu zwiększają uwodnienie stolca. Zyskuje on bardziej miękką konsystencję i łatwiej można go wydalić. Część substancji, zawarta w lekach przeczyszczających, natłuszcza ściany jelita, dzięki czemu również ułatwia wypróżnienie.
Wśród leków przeczyszczających na zaparcia znajdziemy czopki glicerynowe, saszetki na zaparcia i laktulozę w płynie. Laktuloza w syropie jest jednym z preparatów, które można stosować jako lek na zaparcia w ciąży i podczas laktacji. Laktuloza jedynie w nieznacznym stopniu ulega wchłanianiu z jelit.
Preparaty na zaparcia u dzieci
Przy sporadycznie występujących zaparciach u dzieci, można zastosować delikatne preparaty przeczyszczające – laktulozę w syropie, czopki glicerynowe lub saszetki na zaparcia. Podczas podawania tych środków, należy dbać również o odpowiednie nawodnienie dzieci.