Wiosną i latem kiedy nasłonecznienie jest znacznie większe nie można zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Pozwoli ona nie tylko ograniczyć oparzenia słoneczne, ale również zatrzymać szkodliwe procesy zachodzące w skórze podczas ekspozycji na słońce. Jak właściwie zabezpieczyć się przed skutkami promieniowania UV i jak wybrać odpowiednie kosmetyki do opalania?
1. Dlaczego ochrona przed UV jest tak ważna?
2. Jakie kosmetyki do opalania? Rodzaje filtrów ochronnych
3. Krem do opalania dla dzieci i dorosłych – na co zwracać uwagę
4. Ochrona skóry przed słońcem – zasady zdrowego opalania
5. Olejek przyspieszający opalanie - sposób na piękną opaleniznę?
6. Balsam po opalaniu – pielęgnacja skóry latem
Dlaczego ochrona przed UV jest tak ważna?
Na szkodliwy wpływ promieniowania UV jesteśmy tak naprawdę narażeni cały rok. Mowa tutaj o długich falach (320–400nm), nazywanych UVA. Drugi rodzaj fal – krótkie (290–320nm), nazywane UVB, oddziałują na organizm ludzki w okresie jesienno – zimowym jedynie w niewielkim stopniu, ponieważ do Ziemi dociera wtedy ich stosunkowo mała ilość.
Promieniowanie UVB, szczególnie istotne w okresie wiosenno – letnim, powoduje powstawanie zaczerwienień na skórze i oparzeń. Fale tej długości nie docierają do skóry właściwej. Oddziałują one jedynie na naskórek uszkadzając jego funkcje, co może prowadzić do powstawania zmian nowotworowych. Nie mniej jednak UVB przyspiesza syntezę melaniny i odpowiedzialne jest za powstanie letniej opalenizny oraz odpowiada za syntezę ważnej dla zdrowia witaminy D.
Nieco inaczej działa promieniowanie UVA, ponieważ dociera ono do głębokich warstw skóry właściwej. Zaburza tym samym funkcjonowanie wielu komórek, uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe oraz naczynia krwionośne. Odpowiada za fotostarzenie się skóry na skutek zwiększania liczby wolnych rodników. Skóra narażona na ten rodzaj promieniowania staje się wiotka, obwisła, ścieńczona i obserwuje się na jej powierzchni liczne zmarszczki. Trzeba pamiętać, że twarz jest cały rok eksponowana na promieniowanie UV. Zarówno latem, jak i zimą nasza cera wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony w postaci kremu z filtrem. W innym wypadku oznaki starzenia będę szybko na niej widoczne.
Promieniowanie UVA i UVB mają ogromny wpływ na zdrowie, kondycję i wygląd skóry, nic więc dziwnego, że tak ważne jest sięganie po kremy do opalania z filtrem i inne czynności zapewniające skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.
Jakie kosmetyki do opalania? Rodzaje filtrów ochronnych
Produkty do opalania dostępne na rynku zawierają 2 rodzaje filtrów ochronnych (SPF - Sun Protective Factor):
- Chemiczne, m.in. tinosorb i mexoryl. Działają pochłaniając promieniowanie UV. Nie mniej jednak stosunkowo często powodują podrażnienia i alergie skórne.
- Mineralne: dwutlenek tytanu, dwutlenek cynku. Mają zdolność odbijania i rozpraszania promieniowania UV. Są rekomendowane dla osób ze skórą wrażliwą, atopową i małych dzieci. Ich konsystencja jest znacznie gęstsza i często pozostawiają na skórze trudne do roztarcia białe ślady.
Aby ochrona przed słońcem była skuteczna należy odpowiednio dobrać wielkość filtra UV do fototypu skóry. Trzeba kierować się zasadą, że im jaśniejsza karnacja, kolor włosów i obecność piegów tym wartość SPF musi być wyższa. Dlatego też dla osób rudowłosych, z licznymi piegami na twarzy i wrażliwą cerą krem do opalania 50 SPF w okresie wiosenno – letnim to podstawa. Natomiast osoby z bardzo ciemną karnacją i czarnym kolorem włosów, bez piegów powinny sięgać po kremy do opalania zawierające filtr zapewniający minimalną ochronę przeciwsłoneczną - SPF 15.
Warto również pamiętać, że im wyższa ochrona przed promieniowaniem UVB, czyli im wyższa wartość SPF tym ochrona przed UVA jest również dodatkowo zapewniona.
Krem do opalania dla dzieci i dorosłych – na co zwracać uwagę
Przede wszystkim należy dokładnie czytać informacje zamieszczone na kosmetykach do opalania. Trzeba zwracać uwagę od jakiego wieku producent rekomenduje dany krem przeciwsłoneczny i czy zapewnia on ochronę przed UVB oraz UVA.
Jeśli szukamy kremu dla niemowlęcia, a nawet noworodka polecany będzie krem z filtrem mineralnym. Tworzy on na powierzchni skóry „lustrzaną barierę”, która odbija promieniowanie, a do tego nie wnika w głąb skóry. Kremy do opalania z filtrem chemicznym rekomendowany jest dla starszych dzieci oraz osób dorosłych, ponieważ wnikają one w głąb skóry i tam dopiero pochłaniają promieniowanie słoneczne.
Dla dzieci najlepiej sięgać po naturalne kosmetyki do opalania zawierające jak najmniej barwników i konserwantów. Wybierając produkty do opalania warto zwrócić uwagę również na ich postać. Dużo łatwiej zastosować u malucha bawiącego się na plaży spray do opalania niż wsmarowywać mu w skórę tłusty, gęsty krem.
Najlepsze kosmetyki do opalania dla dzieci i dorosłych znaleźć można w zakładce - Opalanie i po opalaniu.
Ochrona skóry przed słońcem – zasady zdrowego opalania
Latem ochrona przed słońcem na plaży, w górach czy w mieście nie może sprowadzać się jedynie do zastosowania kremu z odpowiednim faktorem. Trzeba pamiętać o szeregu ważnych zasad, aby nasza skóra nie uległa poparzeniom słonecznym, a nasz organizm nie był zbytnio narażony na promieniowanie UV.
- Olejki do opalania i inne kosmetyki należy nanieść na skórę do pół godziny przed ekspozycją na słońce i powtarzać ich aplikację co 3, a nawet 2 godziny.
- Zadbaj o szczególną pielęgnację twarzy, nakładając na nią najwyższy filtr ochronny. Cera poddawana jest cały rok działaniu promieniowania UV, dlatego należy jej zapewnić szczególną ochronę przeciwsłoneczną zwłaszcza latem.
- Najlepiej unikać przebywania na słońcu w godzinach 10 – 15, kiedy to promieniowanie UV jest najsilniejsze.
- Przed sezonem letnim warto sięgać po beta – karoten. Składnik ten jest bardzo silnym antyoksydantem i pomaga w zwalczaniu wolnych rodników powstałych w skórze na skutek działania na nią promieniowania UV. Beta – karoten można też znaleźć w wielu warzywach i owocach, m.in. dyni, czerwonej papryce, marchewce, pomidorach, morelach, brzoskwiniach.
- Na szczególną uwagę zasługuje ochrona tatuażu przed słońcem, ale również pieprzyków znamion oraz blizn. Na ich powierzchnie koniecznie trzeba nanieść grubą warstwę kremu z najwyższym filtrem bądź przykryć je ubraniem czy w niektórych przypadkach zakleić plastrem.
- Warto pić dużo wody, aby uchronić się przed odwodnieniem w upalne dni oraz zapewnić skórze właściwe nawilżenie od środka.
- Trzeba pamiętać, że noszenie czapki, chustki bądź kapelusza zabezpiecza przed udarem słonecznym.
- Należy zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem, który zabezpiecza przed UVA i UVB (UV 400). Dzięki temu można uniknąć porażenia słonecznego, zapalenia spojówek, zaćmy czy też zwyrodnienia plamki żółtej.
- Zwróć uwagę na leki i zioła, które stosujesz. Przy ekspozycji na słońce połączonej ze składnikami fototoksycznymi bądź fotouczulającymi może wystąpić wiele niepożądanych reakcji skórnych.
Olejek przyspieszający opalanie - sposób na piękną opaleniznę?
Wielu osobom marzy się latem piękna opalenizna. Nie mniej jednak jej wygląd zależy w dużej mierze od tego jaki mamy fototyp skóry i karnację. Dostępne na rynku olejek, krem przyspieszający opalanie, itp. zawierają w swoim składzie związki, które aktywują wydzielanie melaniny w skórze. Dzięki temu staje się ona szybciej opalona, zyskując złoty kolor. Produkty typu bronzer do opalania zawierają dodatkowo jeszcze naturalne substancje brązujące, np. wyciąg z orzecha włoskiego.
Minusami kosmetyków przyspieszających opalanie są jednak duża ilość substancji chemicznych w składzie oraz brak filtra UV. Ich stosowanie oraz bezpośrednia ekspozycja na słońce zazwyczaj wiąże się niestety z poparzeniami, a niekiedy z powstaniem reakcji alergicznych.
Przez lata myślano, że solarium jest dużo bezpieczniejszą alternatywą od przebywania na słońcu. Niestety, promieniowanie lamp wykorzystywanych w solarium jest równie szkodliwe dla skóry i przyspiesza jej procesy starzenia się. Dlatego kosmetyki do opalania w solarium również powinny zawierać odpowiedni faktor SPF.
Dużo zdrowszą opaleniznę można uzyskać stosując kremy do opalania z odpowiednio wysokim filtrem ochronnym, poddając się krótkotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach do 11 i po 16.
Balsam po opalaniu – pielęgnacja skóry latem
Nawet najlepsze olejki do opalania nie zabezpieczą skóry przed wysuszeniem i podrażnieniem, jakie pojawia się na skórze po jej ekspozycji na słońce. Po opalaniu bardzo ważne jest zatem nawilżenie skóry. Zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego latem tak bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, które pozwoli również na zachowanie zdrowego wyglądu skóry.
Ważnym składnikiem kosmetyków po opalaniu jest pantenol. Skutecznie regeneruje on skórę i przynosi jej ukojenie. Dostępny jest on również w postaci pianki łagodzącej oparzenia i podrażnienia naskórka. Warto stosować również preparaty po opalaniu z aloesem. Długotrwale nawilża on skórę i zapobiega nadmiernemu parowaniu wody. Dodatkowo łagodzi podrażnienia słoneczne i działa regenerująco. Kosmetyki po opalaniu powinny być mocno odżywcze, ponieważ zmęczona słońcem i wodą skóra potrzebuje silnej regeneracji. Utrzymanie skóry latem w dobrej kondycji pozwoli nie tylko na zapewnić jej piękny wygląd ale również zachować opaleniznę na dłużej.
Jeśli na skórze po intensywnym opalaniu pojawią się oparzenia słoneczne objawiające się mocnym zaczerwienieniem i pieczeniem można zastosować naprawcze hydrożele, np. Karnosil, zawierający dodatkowo jony srebra. Kiedy na powierzchni naskórka pojawią się pęcherze, świadczy to o oparzeniu II stopnia. Na tego typu zmiany również można zastosować hydrożel naprawczy z jonami srebra. Należy przede wszystkim ostrożnie postępować z pękającymi pęcherzami, aby nie doszło do ich nadkażenia.
Kremy do opalanie nie tylko zabezpieczają przed poparzeniami słonecznymi, ale chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. To za jego sprawą procesy związane ze starzeniem się komórek skóry zachodzą szybciej i zwiększa się ryzyko powstania zmian nowotworowych. Dlatego właśnie stosowanie filtrów ochronnych oraz ograniczona i odpowiedzialna ekspozycja na słońce pozwolą zachować skórę w dobrej kondycji na lata.
Bibliografia:
Bojarowicz H., Bartnikowska N.; Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości; Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.