Zima znacznie mniej sprzyja aktywności fizycznej, szczególnie tej na zewnątrz. Nasze menu zawiera też mniej warzyw i owoców. To sprawia, że metabolizm zwalnia, a tkanka tłuszczowa się odkłada. Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie diety i treningu, aby na lato osiągnąć wymarzoną szczupłą sylwetkę. Jakie suplementy diety zahamują apetyt, pobudzą metabolizm i wspomogą odchudzanie?
1. Jak skutecznie zwiększyć proces spalania tkanki tłuszczowej?
2. Odpowiednio skomponowana dieta oraz aktywność fizyczna
3. Wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej - suplementy na odchudzanie
4. Redukcja apetytu - błonnik pokarmowy, tabletki z błonnikiem
5. Jakie suplementy na odchudzanie ograniczają wchłanianie cukrów i tłuszczy?
Jak skutecznie zwiększyć proces spalania tkanki tłuszczowej?
Jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze, a na zewnątrz ponuro w naszym organizmie zachodzi wiele zmian. Spada ilość hormonu szczęścia - serotoniny, utrudniona jest również synteza witaminy D. U wielu osób obniżenie nastroju wiąże się ze zwiększoną chęcią na podjadanie. Ze względu na mniejsze nasłonecznienie w organizmie produkowana jest również większa ilość melatoniny. Jej nadwyżka sprawia, że częściej mamy ochotę coś przekąsić. Dodatkowo spadek energii sprawia, że ciężko zmobilizować się nam do ruchu. Niestety powstała nadwyżka kaloryczna szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
O tyle o ile jej odkładanie wcale nie jest trudne to już spalanie tkanki tłuszczowej wymaga wielu wyrzeczeń. To czy będzie to udany proces zależy od kilku czynników, m.in. diety, ilości ruchu oraz stanu zdrowia. Dla przykładu osobom z zaburzeniami hormonalnymi znacznie trudniej będzie zrzucić zbędne kilogramy. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Odpowiednio dobrana dieta i zwiększona aktywność fizyczna, głównie na świeżym powietrzu, potrafią zdziałać cuda.
Rekomendowane ćwiczenia spalające tłuszcz to m.in. pływanie, bieganie, jazda na rowerze oraz skakanie na skakance. Nazywane są one treningami cardio, ponieważ przyspieszają tętno, zwiększają ilość oddechów na minutę i sprawiają, że komórki mięśniowe są bardziej dotlenione. Również dieta może zostać uzupełniona o produkty przyspieszające metabolizm. Należą do nich przyprawy takie jak cynamon, kurkuma, ostra papryka, również ryby, owoce morza i oliwa z oliwek. Wspomagająco zalecane jest także picie czerwonej i zielonej herbaty.
Odpowiednio skomponowana dieta oraz aktywność fizyczna
Odchudzanie należy prowadzić z głową. Zmiany trzeba wprowadzać stopniowo, aby móc skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów i szybko nie powrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Zbilansowana dieta, skomponowana według indywidualnych potrzeb, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a dodatkowo mieszcząca się w deficycie kalorycznym to połowa sukcesu w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Codzienne menu powinno zawierać wysokobiałkowe produkty. Pozwoli to rozbudować masę mięśniową i zapewni uczucie sytości. Potrawy bogate w białko uzupełniamy dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Zawierają one nie tylko cenne witaminy i minerały, ale także błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit. Pełnoziarniste wyroby zbożowe jak kasze, makarony, pieczywo to dobre źródło węglowodanów. W diecie są ważne również dobre tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy omega, w tym oleje i orzechy. Bardzo istotne są regularne przerwy pomiędzy posiłkami. Jedzenie co 3 godziny sprawi, że organizm lepiej będzie pożytkował energię pochodzącą z pożywienia i nie będzie musiał jej kumulować. Poza tym unikniemy napadów wilczego głodu, co ma miejsce kiedy znacznie spada poziom cukru we krwi. Jak w przypadku każdej diety na przyspieszenie metabolizmu konieczne jest nawodnienie organizmu. Dlatego 2 litry wody dziennie to minimum.
Przed dietą redukcyjną warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu z toksyn, które zgromadziliśmy przez okres zimowy. Suplementy diety wspierające oczyszczanie organizmu są bardzo pomocne przy odchudzaniu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn - przygotuj się na wiosnę!
Regularnie wykonywane ćwiczenia ruchowe wraz z odpowiednią dietą potęgują proces spalania tkanki tłuszczowej. Rodzaj treningu cardio powinien być dobrany do możliwości i umiejętności ćwiczącego. Podobnie jak jego intensywność, czas trwania oraz częstotliwość. Spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyjają również ćwiczenia na siłowni. Wtedy zgromadzony pod skórą nadmiar tłuszczyku przekształcany jest w mięśnie.
Wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej - suplementy na odchudzanie
Właściwie skomponowane posiłki połączone z regularnym wysiłkiem fizycznym można uzupełnić o suplementy diety na odchudzanie. Dostępne w aptece preparaty zawierają głównie roślinne ekstrakty wpływające na metabolizm, ograniczające apetyt oraz chrom. Pierwiastek ten bierze udział w przemianach białek, tłuszczy i węglowodanów, a także pobudza trzustkę do produkcji insuliny. Dzięki temu łatwiej zapanować nad napadami głodu i chęcią na słodycze. Składnik ten korzystnie wpływa na metabolizm i przemianę materii. Dlatego też suplementy diety pomocne w odchudzaniu, również te dedykowane cukrzykom, zawieraj taką ilość chromu, która efektywnie uzupełnia dietę o ten minerał.
Popularnymi składnikami wśród środków na odchudzanie są spalacze tłuszczu (fat burnery). Mają one za zadanie hamować procesy syntezy i odkładania się komórek tłuszczowych oraz pobudzać rozpad już istniejących złogów tkanki tłuszczowej. Są to pojedyncze substancje jak np. kapsaicyna, piperyna, ziołowe ekstrakty, np. z owoców pomarańczy gorzkiej, garcinia cambogia (pozyskiwanym składnikiem jest kwas hydroksycytrynowy - HCA) i cynamonowca. Również L-karnityna stosowana w wysokich dawkach pozwala wykorzystywać jako źródło energii zalegający tłuszcz. Suplementy diety na odchudzanie zawierają też często kwas linolowy (CLA), pomagający dodatkowo pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz wyciąg z zielonej herbaty, która przyspiesza metabolizm.
Suplementy diety wspomagające odchudzanie zawierają różnego rodzaju składniki wpływające na metabolizm oraz spalające tłuszcz. Te opatentowane kompozycje sprzedawane są jako fat burnery. Często podnoszą temperaturę ciała, przyspieszają przemianę materii i dodają energii do ćwiczeń. Dlatego najlepiej stosować je przed treningiem. Zażycie spalacza tłuszczu na noc może generować problemy ze snem.
Najlepsze suplementy na odchudzanie swoje działanie mają poparte badaniami lub chociaż użyte w nich składniki mają udowodniony w badaniach wpływ na metabolizm komórkowy (zazwyczaj in vitro). Ważne, aby wspomagacze spalania tkanki tłuszczowej były stosowane rozważnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Nie są to jednak preparaty dla wszystkich. Osoby leczące się na chorobę wrzodową, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne zanim zaczną stosować przyspieszacz spalania tkanki tłuszczowej powinny skonsultować się z lekarzem. Nawet naturalne suplementy diety na odchudzanie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób dorosłych.
Redukcja apetytu - błonnik pokarmowy, tabletki z błonnikiem
Nie łatwo jest przyzwyczaić się do nowej, zdrowej diety. Aby skutecznie pozbyć się nadwagi i ograniczyć podaż kalorii można zastosować preparaty redukujące apetyt. Składniki w nich zawarte mają za zadanie wypełnić przewód pokarmowy, tak aby głód był odczuwalny rzadziej.
Właśnie dlatego suplementacja na odchudzanie mająca na celu redukcję apetytu oparta jest na preparatach z błonnikiem. Składnik ten wpływa na perystaltykę i eliminuje zalegające resztki pokarmowe w jelitach, tym samym regulując wypróżnienia. Pęczniejąc w przewodzie pokarmowym daje uczucie sytości, zmniejsza apetyt, a także ogranicza wchłanianie tłuszczy i węglowodanów z pożywienia. Stosując preparaty z błonnikiem na odchudzanie jemy mniej i rzadziej, a do tego zdrowo.
Źródłem błonnika w diecie są produkty wielozbożowe, świeże owoce i warzywa. Suplementy diety najczęściej zawierają nasiona i owoce bogate w błonnik. Pozwala to dostarczyć organizmowi zarówno rozpuszczalnej jak i nierozpuszczalnej frakcji błonnika. Zwiększa to jego dobroczynne działanie na układ trawienny. W aptece znaleźć można produkty z błonnikiem w formie tabletek do połykania, które zwykle stosuje się kilka razy dziennie lub sproszkowanej - może ona stanowić dodatek do jedzenia i picia.
Podobne właściwości pochłaniania wody i pęcznienia w przewodzie pokarmowym wykazuje galaktomannan. Stosowany jako dodatek do żywności i suplementów diety dedykowanych dla osób otyłych.
Sposobem na ograniczenie apetytu jest również picie dużej ilości wody. Jest ona ważna dla efektywnego działania błonnika, ponieważ chłonie on wodę. Do tego woda sama w sobie wypełnia żołądek, dając uczucie sytości.
Jakie suplementy na odchudzanie ograniczają wchłanianie cukrów i tłuszczy?
Kolejna grupa składników zawartych w suplementach diety na odchudzanie ma za zadanie ograniczyć wchłanianie tłuszczy i cukrów z przewodu pokarmowego. Oznacza to, że ich mniejsza ilość dostanie się do organizmu, chociaż zostanie spożyta. Najpopularniejsze składniki wykorzystywane w tym celu to:
- liście zielonej kawy - zawierają kwas chlorogenowy, który ogranicza wchłanianie cukru i tym samym zmusza organizm do korzystania z rezerw,
- liście morwy białej - polecane dla cukrzyków, ponieważ hamuje rozkład węglowodanów, a tym samym ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym; niestrawione cukry złożone zostają wydalone w niezmienionej postaci,
- chitosan - polisacharyd, który ogranicza wchłanianie tłuszczy, zwiększając ich wydalanie z kałem.
Aby pozbyć się zbędnych kilogramów należy podejść do tematu odchudzania kompleksowo. Zacząć warto od zdrowej diety połączonej z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Suplementy diety do odchudzania to tylko wsparcie dla zmiany stylu życia. Niestety zażycie nawet najbardziej skutecznej tabletki nie sprawi, że waga diametralnie spadnie. Wybierając jednak tego typu preparaty warto pamiętać, że zdrowe suplementy na odchudzanie to te najbardziej naturalne. Proces odchudzania to długofalowe wyrzeczenia, szczególnie jeśli zimą mocno się zaniedbaliśmy. Skuteczne odchudzanie to powolne odchudzanie, kiedy traci się 0,5 kg tygodniowo.
Bibliografia:
- Fassina P. i inni; The effect of Garcinia Cambogia as coadjuvant in the weight loss process; Nutr Hosp. 2015; 32 (6): 2400-2408 [dostęp online].
- Sadowska Joanna, Szuber Marta; Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety; Roczn. PZH 2011; 62 (3): 343 - 350 [dostęp online].
- Kania M. i inni; Glukomannan i inne substancje pochodzenia roślinnego stosowane w leczeniu otyłości oraz chorób towarzyszących; Postępy Fitoterapii 2013; 2: 132-139 [dostęp online].