Zwracanie pokarmu przez niemowlę to typowa trudność, z którą muszą poradzić sobie rodzice. Istnieje szereg prostych zasad, które pozwolą na karmienie wolne od typowych objawów niemowlęcego refluksu. W trudniejszym refluksie można pokusić się o specjalne mleko przeciwko ulewaniu. Warto jednak wiedzieć, kiedy fizjologiczny refluks zmienia się w patologiczną postać, która może wywrzeć realny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Co to jest niemowlęcy refluks i jak sobie z nim poradzić?
Impotencja, czy spadek libido? Problem zdrowotny, czy tylko obniżenie formy?

Spadek libido u kobiet i mężczyzn, a także impotencja to zaburzenia seksualne, które negatywnie wpływają na samopoczucie, pewność siebie, a także relację z partnerem. Jakie czynniki mogą prowadzić do oziębłości seksualnej? Po które preparaty wspomagające libido warto sięgnąć i kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty?
1. Co to jest impotencja? Czym jest spadek libido?
2. Spadek libido u mężczyzn i kobiet – jakie może mieć przyczyny?
3. Co stosować na spadek libido u kobiet i mężczyzn?
4. Domowe sposoby na spadek libido u mężczyzn i kobiet
5. Spadek libido, impotencja – kiedy udać się do lekarza?
Co to jest impotencja? Czym jest spadek libido?
Impotencja – co to? Impotencja to trudność z uzyskaniem wzwodu lub jego utrzymaniem. W efekcie, pojawia się problem z odbyciem satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Impotencja dotyczy w większym stopniu mężczyzn po 40-50. roku życia, choć występuje również u młodszych panów. Może mieć różne przyczyny, od anatomicznych i hormonalnych po psychologiczne. Impotencja – objawy których może doświadczyć pacjent to niemożność uzyskania wzwodu mimo podniecenia seksualnego lub krótkotrwałe uzyskanie erekcji, które nie pozwala na pełne odbycie stosunku. O tym skąd bierze się impotencja i jak można ją skutecznie leczyć pisaliśmy w artykule: Impotencja – przyczyny, jakie leki na potencję bez recepty? Słowo impotencja wywołuje obecnie dość negatywne odczucia. Coraz częściej zastępowane jest więc przez określenie „zaburzenia erekcji”.
Spadek libido to natomiast mniejsze zainteresowanie czynnościami seksualnymi. Osoby z zaburzeniami pożądania rzadziej miewają fantazje o zabarwieniu erotycznym, rzadziej myślą o aktywnościach seksualnych i rzadziej je podejmują w życiu codziennym. Spadek libido może przyczyniać się do zaburzeń erekcji, a impotencja może wpływać na zaburzenia libido. Oba te problemy mogą więc wzajemnie się nasilać. Niepodjęcie żadnych działań służących rozwiązaniu problemu może negatywnie wpływać na pewność siebie, a także na relację z partnerem/partnerką.
Impotencja to zaburzenia wzwodu, natomiast spadek libido to obniżenie popędu seksualnego. Oba problemy mogą występować jednocześnie, prowadząc do spadku jakości życia seksualnego.

Spadek libido u mężczyzn i kobiet – jakie może mieć przyczyny?
Spadek libido – spadek pożądania u kobiet i mężczyzn może mieć wiele przyczyn. Często występuje jednocześnie kilka z nich. Są to:
- silne napięcie i stres wywołane pracą, problemami osobistymi lub innymi czynnikami,
- intensywny tryb życia,
- trudności z komunikacją w związku,
- brak odczuwania intymności i bliskości w relacji z partnerem lub partnerką,
- zmiany w rodzinie, wymagające dużego zaangażowania się, np. pojawienie się dziecka lub poważna choroba osoby bliskiej,
- nadużywanie substancji psychoaktywnych,
- częste picie alkoholu,
- zmiany hormonalne, które mogą pojawić się po porodzie lub w okresie menopauzy,
- zaburzenia stężenia hormonów tarczycy,
- działania niepożądane przewlekle stosowanych leków np. doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwdepresyjnych,
- zaburzenia psychiczne, np. depresja, stany lękowe.
Spadek libido u mężczyzny lub u kobiety pojawia się częściej w podeszłym wieku. Może wynikać to zarówno z zewnętrznych zmian jakie zachodzą na skutek starzenia się organizmu, a także powszechnie występujących u osób starszych chorób przewlekłych. Samo schorzenie, jak również przyjmowane w związku z nim leki, mogą zaburzać libido i nasilać oziębłość seksualną. Osoby prowadzące mało aktywny tryb życia i unikające aktywności fizycznej również częściej zmagają się ze spadkiem libido.
U mężczyzn, za obniżenie libido nierzadko odpowiada stres, przemęczenie, a także obawa przed uzyskaniem erekcji. W związku z tym sięgają oni po leki, które pomagają uzyskać i utrzymać wzwód. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Tabletki na potencję – co musisz o nich wiedzieć? U kobiet natomiast większy wpływ na odczuwane pożądanie ma psychika, jakość relacji z partnerem, poczucie bliskości i intymności w relacji.



Co stosować na spadek libido u kobiet i mężczyzn?
Przy sporadycznych zaburzeniach pożądania można sięgnąć po preparaty wspomagające libido. W ich składzie warto szukać DHEA (dehydroepiandrosteron). Jest to hormon, który w organizmie ulega przekształceniu w testosteron i estrogen. Ilość DHEA spada wraz z wiekiem, a także pod wpływem wielu innych czynników, takich jak np. długotrwałe przyjmowanie preparatów antykoncepcyjnych. Uważa się, że stosowanie DHEA może przynieść dobre efekty w łagodzeniu zaburzeń libido. Dane naukowe dotyczące skuteczności DHEA w leczeniu zaburzeń seksualnych są jednak sprzeczne.
Największą efektywność dehydroepiandrosteron wykazał u kobiet przed menopauzą, które zmagają się z zaburzeniami pożądania. DHEA znajduje się w kilku lekach i suplementach. Niektóre z nich dedykowane są tylko kobietom, inne przeznaczone są jedynie dla mężczyzn. Lek Biosteron może być stosowany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Stosuje się go właśnie w celu uzupełnienia niedoboru hormonu DHEA w organizmie. Preparaty na spadek libido u kobiet i mężczyzn, zawierające DHEA należy stosować regularnie, przez dłuższy okres czasu. Pełny efekt działania rozwija się w ciągu kilku pierwszych tygodni leczenia.
W łagodzeniu zaburzeń seksualnych skuteczny okazał się buzdyganek naziemny. Roślina ta zawiera związki, które podnoszą poziom hormonów płciowych. W konsekwencji, łagodzi ona zaburzenia libido. Rola buzdyganka w leczeniu impotencji jest niepewna, natomiast przy spadku libido potwierdzona została jego efektywność. Buzdyganek może być stosowany zarówno na spadek libidu u kobiet, jak i na spadek libido u mężczyzn. Jest on m.in. składnikiem suplementu Braveran. Buzdyganek powinien być przyjmowany przez kilka tygodni. Najczęściej zaleca się 3-miesięczną suplementację. Jeśli zachodzi potrzeba dalszego zażywania preparatu na spadek libido z buzdygankiem, warto skonsultować się z lekarzem.
Inną, bardziej popularną substancją wykorzystywaną w łagodzeniu zaburzeń pożądania jest żeń-szeń. Jest on składnikiem licznych preparatów na pamięć i koncentrację. Żeń-szeń rzeczywiście jest skuteczny w poprawie funkcji poznawczych, czyli myślenia i skupienia uwagi, jak również we wspomaganiu leczenia dysfunkcji seksualnych. Preparaty z żeń-szeniem mogą powodować częstsze odczuwanie pożądania i większą satysfakcję czerpaną ze zbliżeń intymnych. Żen-szeń powinien być jednak ostrożnie przyjmowany przez osoby z nadciśnieniem, ponieważ może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Żeń-szeń dostępny jest np. w kapsułkach Żeń-szeń Vita-complex, tabletkach Żeń-szeń Ginseng Naturell, a także w kapsułkach Solgar Żeń-szeń syberyjski.
Domowe sposoby na spadek libido u mężczyzn i kobiet
Przy spadku libido u kobiet i mężczyzn warto zadbać o regularny tryb życia. Zdrowe odżywianie się, regularna aktywność fizyczna, dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu oraz odpoczynek, zarówno fizyczny jak i psychiczny, są niezbędne do utrzymania wysokiej wydolności całego organizmu. Nie pozostają one bez wpływu również na sferę seksualną. Dostrzegając zaburzenia pożądania, dobrze byłoby zastanowić się nad ich źródłem. Jeśli przyczyną może być stres, warto poszukać skutecznych strategii rozładowywania nadmiaru napięcia, których wybór jest obecnie naprawdę spory. Jeśli natomiast za spadkiem libido stoi problem z funkcjonowaniem związku, warto w pierwszej kolejności zadbać o jakość tej relacji. Dostępne są różne techniki (np. NVC – Porozumienie Bez Przemocy), które pozwalają skuteczniej się komunikować, precyzyjniej wyrażać swoje potrzeby, a co z tym idzie –budować bliskość i szczerość w relacji.
Spadek libido, impotencja – kiedy udać się do lekarza?
Odczuwanie satysfakcji ze zbliżenia intymnego jest bardzo istotne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W znacznym stopniu wpływa na jakość relacji i poczucie bliskości z drugą osobą. Coraz rzadsze myśli o wymowie seksualnej mogą prowadzić do ich całkowitego zaniku. Rzadziej pojawiająca się ochota na zbliżenie skutkuje stopniowym zanikaniem aktywności seksualnej. To wszystko odbija się negatywnie zarówno na zdrowiu psychicznym pacjenta, jak i na jego relacji partnerskiej. Jednocześnie trzeba odgraniczyć tymczasowy spadek libido u mężczyzn i kobiet, który jest czymś całkowicie normalnym i zdarza się osobom zupełnie zdrowym, będącym w satysfakcjonującym związku od zaburzeń seksualnych które wymagają zasięgnięcia fachowej porady.
Silny stres czy problemy osobiste mogą powodować krótkotrwałe zaburzenia pożądania. Problem pojawia się gdy oziębłość seksualna trwa długo lub przeszkadza samemu pacjentowi. W takiej sytuacji, warto udać się po pomoc do specjalisty. Dostępni są seksuolodzy, a także psychoterapeuci, którzy zajmują się zaburzeniami seksualnymi, w tym również spadkiem libido u kobiet i mężczyzn. Uzyskanie fachowej pomocy może znacząco poprawić jakość życia pacjenta i spowodować, że zacznie on znowu czerpać większą satysfakcję ze zbliżeń intymnych, a także z samego związku.
W przypadku impotencji warto zgłosić się do specjalisty, jeśli zaburzenia wzwodu pojawiły się nagle, utrzymują się dłuższy czas lub powodują niepokój pacjenta. Obecnie dostępne są różnorodne, skuteczne formy leczenia impotencji, które poprawiają jakość życia osób zmagających się z tym problemem. O sposobach na zaburzenia wzwodu pisaliśmy w artykule: Środki na potencję dla mężczyzn – co poza tabletkami? Żele, kremy i domowe sposoby na poprawę potencji.
Spadek libido u kobiet i mężczyzn może mieć wiele przyczyn. Jeśli pojawia się sporadycznie i można z dużym prawdopodobieństwem wskazać ich źródło (np. nadmiar pracy, problemy w związku), najpewniej nie stanowi istotnego problemu natury zdrowotnej. Domowe sposoby na spadek libido oraz odpowiednie preparaty mogą pomóc przywrócić zainteresowanie seksualnością. Jeśli jednak zaburzenie to ma duże nasilenie, trwa od dłuższego czasu lub negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym pacjenta, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Bibliografia:
- Krzystanek M., Krysiak R., Chabrzyk A., Pałasz A., Farmakologiczne możliwości leczenia zaburzeń libido, Psychiatria Spersonalizowana, 2022, 1/1, 1-8.
- El-Sakka A.I., Dehydroepiandrosterone and Erectile Function: A Review, World J Mens Health, 2018, 36 (3). 183-191, doi: 10.5534/wjmh.180005.
- Mikzinska K., Matławska I., Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, Postępy Fitoterapii, 2007, 1, 13-19.