Niestrawność to jeden z najczęstszych problemów trawiennych. Jak go uniknąć? Co na niestrawność przyniesie szybką ulgę? Co stosować w razie zgagi, a co przy wzdęciach?
Niestrawność to jeden z najczęstszych problemów trawiennych. Jak go uniknąć? Co na niestrawność przyniesie szybką ulgę? Co stosować w razie zgagi, a co przy wzdęciach?
Żółć to bardzo ważny składnik niezbędny do trawienia tłuszczy. Produkowana jest ona w wątrobie. Drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy i wątroba są ze sobą ściśle powiązane zarówno anatomicznie jak i funkcjonalnie. Jak wygląda budowa przewodów żółciowych? Jak produkowana jest i przechowywana żółć oraz jakie mogą pojawić się dysfunkcje związane z jej wydzielaniem?
Biegunka związana z infekcją, wyjazdem czy antybiotykoterapią to spory kłopot. Kiedy dodatkowo dochodzi do odwodnienia pacjenta konieczna jest nawet hospitalizacja. Problem ten często dotyczy głównie dzieci i osób starszych. Czy istnieje skuteczny lek na biegunkę? Jak probiotyk może pomóc nam ustrzec się przed rozwolnieniem oraz je zahamować?
Cesarskie cięcie wykonywane jest obecnie coraz powszechniej. W części przypadków istnieją ku temu wskazania medyczne, w pozostałych – kobieta odczuwa strach przed porodem naturalnym. Jak odpowiednio przygotować się do porodu? Jak wygląda cesarskie cięcie, a jak poród naturalny? Jakie komplikacje mogą wystąpić w ich trakcie?
Kontakt z wirusem RSV ma ok. 90% dzieci do 2. roku życia. Infekcje wywołane tym drobnoustrojem mogą mieć różny przebieg. Czym jest wirus RSV? Jakie objawy u dzieci i u dorosłych wywołuje? Dla których pacjentów jest groźny?
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, popularna jest głównie ze względu na swój wpływ na układ odpornościowy. Coraz częściej składnik ten wykorzystywany jest w kosmetologii. Choć witamina C i jej rola na organizm jest powszechnie znana, wciąż jednak istnieje wiele mitów na temat jej działania oraz tego, jak wpływa na przebieg przeziębienia. Jaka dawka witaminy C w przeziębieniu jest optymalna? Czy nadmiar witaminy C może być szkodliwy? W jaki sposób witamina C zapobiega starzeniu się skóry?
Bezsenność to powszechny problem, który częściej dotyczy kobiet oraz osób starszych. Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna, która w pierwszej kolejności zalecana jest pacjentom z bezsennością? Jakie leki na bezsenność skutecznie łagodzą zaburzenia snu i poprawiają jakość życia pacjentów?
Dolegliwości ze strony uszu potrafią być bardzo dokuczliwe i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Częstą przypadłością, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci, jest kłujący ból ucha. Może on świadczyć o różnego rodzaju patologiach narządu słuchu, a także być wynikiem urazu. Kiedy powinien wzbudzać zaniepokojenie? Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji lekarskiej? Jak bezpiecznie leczyć uszy u dzieci i co na ból ucha mogą stosować osoby dorosłe?
Zadbane i czyste dłonie to nasza wizytówka. To właśnie tą częścią ciała witamy się, gestykulujemy i odbieramy bodźce czuciowe ze środowiska zewnętrznego. Niestety, wiele czynników środowiskowych może wpływać na złą kondycję skóry rąk. Niekiedy, suche i popękane dłonie mogą być przyczyną poważniejszych chorób skóry. Jak poradzić sobie z suchą skórą dłoni? Jaki wybrać krem do rąk na zimę? Kilka wskazówek jak dbać o skórę dłoni znajdziesz w tym artykule!
Droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki często jest związana z wieloma wyrzeczeniami, które prowadzą do zniechęcenia już na początku starań. Jedną z przyczyn jest zwiększone uczucie głodu pomiędzy posiłkami, a także nadmierny apetyt na słodycze. Na rynku farmaceutycznym pojawia się jednak coraz więcej preparatów, których celem jest wsparcie procesu odchudzania. Jednymi z nich są tabletki z chromem. Zaobserwowano, że niedobór chromu w diecie może powodować zwiększoną chęć na słodkie produkty, a w konsekwencji przyrost masy ciała. Czy chrom na odchudzanie to klucz do zrzucenia nadmiernych kilogramów?