Dyspepsja, która potocznie nazywana jest niestrawnością to często pojawiający się zespół objawów związanych ze złym trawieniem. Najczęściej niestrawność pojawia się po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach, ale może być powodowana również przez nadmierny stres. Objawy niestrawności jelit i żołądka występują również w przebiegu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, refluksu, zapalenia żołądka czy też nowotworów przewodu pokarmowego. Jak objawia się dyspepsja i jak sobie z nią radzić?
1. Niestrawność – objawy
2. Zioła na niestrawność
3. Domowe sposoby na niestrawność
4. Leki na niestrawność
Niestrawność - objawy
Niestrawność to zespół objawów, które mogą występować przewlekle lub nawracać. Najczęściej pojawia się pieczenie lub ból brzucha po jedzeniu, uczucie pełności lub wczesne uczucie sytości. U ponad połowy osób cierpiących na niestrawność tego typu dolegliwości związane są ze złymi nawykami żywieniowymi i nadmiernym stresem. Trawienie pogarsza się, co niesie za sobą cały szereg dolegliwości. Mogą one występować pojedynczo lub kilka na raz:
- wzdęcia związane z dużą ilością gazów fermentacyjnych w przewodzie pokarmowym,
- nudności, a niekiedy nawet wymioty,
- biegunki,
- kwaśne odbijanie o nieprzyjemnych zapachu i smaku,
- zgaga,
- burczenie i przelewanie się w brzuchu,
- skurcze żołądka.
Oczywiście nasilenie objawów może być różne. Niekiedy niestrawność stanowi dyskretny problem, ale zdarza się również, że dolegliwości dyspeptyczne utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Jeśli mamy do czynienia z silnymi objawami, które często nawracają jest to sygnał aby udać się z problemem do lekarza specjalisty w celu dokonania dalszej diagnostyki. Najczęstszym badaniem wykonywanym w takim wypadku jest gastroskopia. Badanie pozwala obejrzeć światło przełyku oraz żołądka i wykluczyć ewentualne organiczne przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.
Chcesz wiedzieć więcej jak radzić sobie z najczęstszymi objawami niestrawności? Przeczytaj artykuł: Niestrawność, wzdęcia, zgaga – jak radzić sobie z najczęstszymi problemami trawiennymi?
Zioła na niestrawność
Przy pierwszych łagodnych objawach niestrawności można sięgnąć po ziołowe napary. Można je pić po posiłku lub przy wystąpieniu danej dolegliwości. Dla osób nieprzepadających za smakiem ziołowych herbatek w aptece można dostać również tabletki na niestrawność zawierające ziołowe ekstrakty. Do najbardziej popularnych ziół na niestrawność żołądka należą:
- Mięta pieprzowa – łagodzi objawy niestrawności jelit i żołądka; działa nie tylko żółciopędnie i rozkurczająco, ale również eliminuje wzdęcia i poprawia procesy trawienne.
- Rumianek pospolity – działa głównie rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego dlatego łagodzi ból brzucha i wzdęcia; sprawdza się przy problemach trawiennych spowodowanych przez napięcie i stres.
- Kminek zwyczajny – działa głównie wiatropędnie, dlatego też znany jest głównie jako zioła na wzdęty brzuch i gazy; ponadto wspomaga wydzielanie soków trawiennych oraz działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
- Koper włoski – łagodzi i zapobiega skurczom jelit, ale również pobudza ich perystaltykę; dzięki czemu zapobiega wzdęciom i kolkom; znalazł zastosowanie nie tylko jako napar dla dorosłych, ale stosuje się go również na niestrawność u dzieci.
- Imbir – wspomaga procesy trawienne, zapobiega skurczom żołądka i jelit, pomaga również na zgagę i nudności; kłącze imbiru rekomendowane jest na mdłości, ale również niestrawność w ciąży.
- Melisa lekarska – znana ze swojego uspokajającego działania dodatkowo działa rozkurczowo i zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dlatego łagodzi wiele objawów związanych z niestrawnością.
Oczywiście ziołowe surowce lecznicze mogą występować w postaci pojedynczych ziół do zaparzania lub gotowych mieszanek ziołowych, ale ciekawą alternatywą są również krople na trawienie. Alkoholowe wyciągi działają w wielu wypadkach silniej niż wodne ziołowe napary. Dodatkowo połączenie wielu składników w jednym preparacie pomaga zwalczyć kilka objawów niestrawności jednocześnie.
Domowe sposoby na niestrawność
Oczywiście picie ziołowych naparów po posiłku lub dodawanie startego kłącza imbiru do herbaty również można zaliczyć do domowych sposobów na niestrawność. Nie mniej jednak, kiedy nie mamy ziół pod ręką, pomocne mogą okazać się również:
- Soda na niestrawność – neutralizuje soki żołądkowe, dlatego łagodzi zgagę i kwaśne odbijanie, które pojawiają się po ciężkostrawnym posiłku oraz działa wiatropędnie; łyżeczkę sody należy rozpuścić w szklance wody, dodać kilka kropli cytryny, tak sporządzony roztwór należy wypić.
- Ocet jabłkowy – łyżka octu jabłkowego wypijana z wodą przed posiłkiem pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia tym samym procesy trawienne; natomiast mikstura pita regularnie wspiera utrzymanie odpowiedniego pH w żołądku oraz poprawia perystaltykę jelit, dlatego pomaga zarówno na zgagę jak i na zaparcia.
Co na niestrawność po jedzeniu pomaga najlepiej? Bez wątpienia jest to lekkostrawna dieta. Produkty należy dobierać tak, aby zostały one jak najszybciej strawione i nie obciążały przewodu pokarmowego. Posiłki należy spożywać w małych ilościach, ale często, co pozwoli ograniczyć wydzielanie soku żołądkowego. Ważne, aby potrawy przygotowywane były na parze, w piekarniku lub gotowane. Stanowczo nie zaleca się ich smażenia. Należy też unikać ostrych przypraw i tłustych mięs. Warto sięgać po pszenne pieczywo, chude mięso, wędliny, odtłuszczony nabiał, ryby i kasze (manna, jęczmienna, kuskus). Polecane są również oleje roślinne i oliwa z oliwek. Dieta na niestrawność nie wyklucza również słodyczy, ale najlepiej, aby były to owocowe przetwory jak dżemy czy też galaretki. Należy ograniczyć kawę, alkohol i inne używki do minimum i nie objadać się przed snem.
Leki na niestrawność
Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem jest lek na niestrawność z apteki. Jeden preparat łagodzący wszystkie objawy ze strony przewodu pokarmowego. Typowe leki na niestrawność bez recepty zawierają w swoim składzie głównie ziołowe ekstrakty. Mogą występować w postaci kropli, np. Iberogast, ale również jako tabletki na trawienie i wzdęcia, np. Verdin complexx.
Oczywiście można tez sięgać po leki na niestrawność łagodzące jeden najbardziej dokuczliwy objaw, tak jak tabletki na zgagę. Ograniczają one wydzielanie soków żołądkowych i wystarczy je zastosować 1 do 2 razy na dobę najlepiej przez okres kilkunastu dni, aby na dłużej uwolnić się od problemu. Częstym objawem niestrawności są również wzdęcia. Leki na niestrawność i gazy zawierają w swoim składzie symetykon. Zmniejsza on napięcia powierzchniowe pęcherzyków gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym i powoduje ich pękanie. Substancja ta jest bardzo bezpieczna i można ja podawać nawet niemowlętom.
9 characters selected