Wapń na kości
Niemal w 99% wapnia zmagazynowanego w organizmie występuje w kościach i zębach. Związek wapnia i forsforu – hydroksyapatyt jest fundamentem tych struktur. Aby wapń mógł wbudowywać się w kości niezbędne do tego celu są witamina D oraz K2. Regulują one gospodarkę wapniowo – fosforanową. Dzięki ich prawidłowej ilości wapń wprowadzany jest do kości, a jego jony nie pływają swobodnie w krwioobiegu w nadmiarze i nie biorą udziału w budowie np. blaszki miażdżycowej. Dlatego wapń w tabletkach na mocne kości połączony jest właśnie z witaminą D3 oraz K2.
Wapno w tabletkach to podstawowy element profilaktyki osteoporozy. Choroby w przypadku której kości stają się porowate, kruche i podatne na złamania. Problem ten dotyczy głównie kobiet w starszym wieku. Ich dzienne zapotrzebowanie na wapń dla utrzymania zdrowych kości wzrasta aż do 1200 mg.
Wapń jest szczególnie ważny również dla dzieci w okresie wzrostu. Jego odpowiednia ilość w diecie zapewni dziecku prawidłowo rozwinięty i funkcjonujący układ kostny. Dlatego jeśli dziecko niechętnie sięga po przetwory mleczne, stanowiące główne źródła wapnia w diecie, warto porozmawiać z lekarzem i sięgnąć po suplementy diety z wapniem dla dzieci często wzbogacone również o inne składniki, m.in. wspierające układ odpornościowy.
Wapno musujące na alergię
Wciąż brakuje naukowych podstaw świadczących o wysokiej skuteczności wapnia jeśli chodzi o objawy alergii. Nie mnie jednak wapń ma istotny wpływ na przebieg procesów podziałów komórek, w tym także tych biorących udział w reakcji alergicznej należących do układu immunologicznego. Dlatego też wapno z witaminą C w postaci tabletek musujących często jest stosowane przez pacjentów podczas przeziębienia i grypy.
Wapno na alergię można spotkać zarówno w postaci tabletek musujących jak i wapno w syropie dla dzieci. Produkt dedykowany maluchom posiada wiele wersji smakowych, m.in. bananowy i truskawkowy.
Niedobór wapnia i nadmiar wapnia
Ze względu na istotną role wapnia w organizmie do której oprócz budowania kości i zębów oraz wpływu na różnicowanie komórek należą również: udział w przenoszeniu impulsów nerwowych, krzepliwości krwi i wpływ na gospodarkę hormonalną, regulację pracy mięśni w tym serca, kontrolę ciśnienia tętniczego, a także wchłanianie witaminy B12, zarówno jego niedobór jak i nadmiar mogą nieść za sobą poważne skutki zdrowotne.
Zdecydowanie częściej występującym zjawiskiem jest niedobór wapnia w organizmie. Może on doprowadzić do:
- zaburzeń ze strony układu nerwowego, takich jak nerwowość, problemy ze snem, a nawet stany depresyjne,
- zaburzeń rytmu serca i problemów z kurczliwością mięśni szkieletowych,
- osteoporozy, złamań kości i próchnicy,
- zaburzeń wzrostu u dzieci, a nawet krzywicy,
- osłabienia włosów skóry i paznokci.
Wapń dostarczany w nadmiernej ilości jest magazynowany w organizmie, ale nie jest wchłaniany. Taki stan może prowadzić do powstawania kamieni w nerkach oraz do zwapnienia stawów oraz przy sprzyjających warunkach do tworzenia się blaszki miażdżycowej.